08 Haziran 2017 05:49

Örgütlüyüz, güçlüyüz, kazanacağız!

Chinatool Automotiv’de çalışan kadın işçiler Evrensel'e yazdıkları mektupta sendikalaşma döneminde yaşananları yazdı.

Paylaş

Chinatool Automotiv’den
Kadın işçiler
Gebze

Biz Chinatool Automotiv’de çalışan kadın işçileriz. Düşük ücretler, yoğun ve yorucu çalışma koşulları, çay molasının olmayışı, kötü gelen yemekler, sürekli olarak aşağılanma, baskı vb. sebepler bizleri sendikalaşmaya iten nedenler arasındaydı. E tabi biz kadın işçiler de fabrikada yaşanan bu sorunlardan iki katı etkileniyoruz. Yaşanılan her sorun kadın işçi olmamızdan kaynaklı bize katlanarak geliyordu.  Fabrikamızda da ağırlıklı olarak çalışan kadınlar olarak her şeyi içimize ata ata çalışıyorduk. Ta ki sendikalı olmaya, örgütlenmeye adım atana kadar…

Bir süre öncesinde arkadaşlarımızla yan yana gelerek örgütlenme ve Petrol-İş Sendikasına üye olma kararı aldık. Örgütlenme sürecinde fabrikada Türk Metal’in de çalışması olduğunu öğrendik. Arkadaşlarla irtibata geçtik, kısa bir sürede onlarda Petrol-İş çalışmasına katıldılar. Türk Metal üyeliklerini iptal ederek Petrol-İş’e üye oldular. Üyeliklerimizi kısa sürede tamamladıktan sonra iş kolu değişikliği ve yetki başvurusunda bulunduk.

Fabrika plastik enjeksiyon üzerine çalışmasına rağmen patron tarafından metal olarak gösterilmişti. Çalışma Bakanlığından bir müfettişin gelmesini bir süre bekledik. Fabrikada herhangi bir metal üretimi ya da iş kolunu metal gösterecek hiçbir aksan olmamasından bakanlıktan çıkacak raporla iş kolunun plastik çıkmasından emin bir durumdaydık. 

Müfettişten bir süre sonra Kocaeli yerel gazetesinde çıkan bir haberle iş kolumuzun metale verildiğini öğrendik. Karar Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yerel gazetede haber yaptırılmıştı. Bir şekilde bakanlıktan çıkan kararda Türk Metal’in parmağı olduğunu öğrendik. “Bilgimiz var o işi biz hallettik” demişlerdi soranlara… Ancak bizlerin sürecin başından beri patronların arka bahçesi olan Türk Metal’e olan yanıtımız netti. Fabrika kapansa dahi Türk Metal asla fabrikaya giremeyecekti. Bizler de irademize sahip çıkacağımızı ve Petrol-İş fabrikada yetkili olana dek mücadele edeceğimizi belirtmiştik. 

Bu süre zarfı içerisinde sendikada toplantılar aldık. İş kolunun metale çıkması bir kırgınlık yaratmış olsa da kararlılığımızdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Birliğimizi güçlendirecek adımlar attık. Üyeliklerimize devam ettik. Fabrika içerisine Petrol-İş’in stikırları yapıldı. Sendika görevlileri fabrika önünde broşür dağıttı.

Yönetimden doğru zaman zaman örgütlülüğü engellenmek için hamleler yapılsa da bir sonuç alamadılar. Fabrikanın kapanacağı, işten atılma olacağı gibi binbir şey fabrikada fısıltı gazeteleriyle yayıldı. Kimi arkadaşlarımızı insan kaynakları odasına çağırıp tehditkar konuştu. Hepimiz her şeyi göze almıştık. Tazminatlarımız, işten atılmak hiçbirimizin umurunda değildi. Ya fabrikaya Petrol-İş gelecekti, ya gelecekti. 

YEMEKLER PATLAMA NOKTASI OLDU

Sürecimiz ilerlerken enjeksiyonda gece vardiyasında çalışan arkadaşlarımıza sahur yemeklerinin sağlıklı ve doyurucu gelmeyişi, yalnızca kahvaltı verilmesi bizler için bardağın son damlası oldu. Arkadaşlarımız gelen kahvaltıyı protesto ederek kahvaltı tabldotlarını kapının önüne bırakmış, sabahına da eylem gerçekleştirmişlerdi. Refleks olarak gelişen eylemin ardından 3 vardiyada da eylem gerçekleştirdik. Vardiya çıkışlarında çıkış kapısında toplanıp servislerimize alkışlarla bindik. Sendikamız kabul edilene kadar da eylemlere devam edeceğimizi belirttik. 

Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok ve hepimiz bunun farkındayız. Eylemlerimizde de söyledik, yine söylüyoruz; emeğimiz için, ekmeğimiz için, alınterimiz için, onurumuz için Chinatool’a sendika girene dek eylemlerimize, mücadelemize devam edeceğiz. 

Yaşasın örgütlü mücadelemiz!
Örgütlüyüz, güçlüyüz, kazanacağız!

ÖNCEKİ HABER

Bismil’de  kayyım 41  işçiyi işten attı

SONRAKİ HABER

Hakkari'de mayına basan asker yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa