07 Haziran 2017 20:46

Yüksel Seramik patronu yasa tanımıyor!

Sendikalı işçileri 'küçülüyorum' diyerek işten çıkaran Yüksel Seramik patronu, İŞKUR'dan yeni işçi istedi.

Paylaş

Sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin yaptığı lokmadan alan işçileri de işten atan Yüksel Seramik patronu, işçi alımı için İŞKUR’a başvurdu. Yüksel Seramik patronu işten attığı işçilere ‘küçülme’ bahanesinde bulunmuştu.

Aydın’ın Söke ilçesinde Yüksel Seramik fabrikasında Türk-İş’e bağlı Çimse-İş Sendikasına üye oldukları gerekçesiyle 19 işçinin işten atılması ardından bu işçilerin fabrika önünde dağıttıkları lokmadan yedikleri gerekçesiyle 3 işçi daha işten atılmıştı. İşten atmaların sürdüğü fabrikada, işçiler yaşadıkları hukuksuzluk nedeniyle Söke Savcılığına suç duyurusunda bulundu. 

İşçilerin lokma dökme eylemi yaptıkları alanın fabrika sahası içinde yer aldığını savunan Firma Sahibi Hanifi Mutlu da işçiler hakkında Söke Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Savcılık tarafından açılan soruşturma sonucu yapılan incelemelerde, jandarmanın ölçümü sırasında işçilerin lokma döktürdükleri alanın Karayolları Müdürlüğü’ne ait olduğu ortaya çıktı. 

‘KÜÇÜLME’ DİYE İŞÇİ ÇIKARILDI, İŞKUR’DAN İŞÇİ İSTENDİ

İşçiler işten atılma gerekçeleri olarak kendilerine “Küçülmeye gidiyoruz” denildiğini aktarırken, Yüksel Seramik’in işten atılmaların hemen ardından İŞKUR’a eleman ihtiyacı için başvurduğu kayıtlara yansıdı. İŞKUR’un Söke Hizmet merkezinden verilen ilanda şirketin 30 yaşını aşmamış seramik sektöründe çalışabilecek tecrübeli veya tecrübesiz elemanlar aradığı belirtildi. 

Fabrikada halen çalışan ancak ismini vermek istemeyen işçiler, günde 8 saat çalışan işçilere 2 yıl önce 12.00 ila 14.00 arası ‘istirahat’ verilirken, kısa bir süre sonra bu uygulamanın kaldırıldığını aktardı. İşçi, günde 10 saat çalışan işçilere fazla mesai ücretlerinin halen ödenmediğini ve alacaklarına karşı tüm girişimlerinin bastırıldığını belirtti. 

Fabrikada iş güvenliği önlemlerinin de yeterli olmadığını anlatan işçiler, müfettişler gelmeden kendilerine iş güvenliği malzemelerinin dağıtıldığını anlattılar. 

‘SENDİKALI İŞÇİLERİN AİLELERİNE BASKI YAPILIYOR’

İşçiler, sendikalı olan ve henüz işten atılmayan işçilerin ailelerinin fabrika yetkilileri tarafından aranarak “Sendikaya üye olmuş. Söyleyin geri çekilsin” dendiğini belirttiler. İşçiler, fabrika müdürünün bir kahvehanede sendika yöneticileri ile oturan işçilerin fotoğraflarını çektiği ve işçilerin bu yüzden işten çıkarılmakla tehdit edildiğini de anlattılar. 

İşçilerin iddialarıyla ilgili fabrika yönetiminden bilgi almak isteyen DİHABER muhabirine Fabrika İdari İşler Bölümünden bir yetkili Müdür R.E’nin de yanında olduğunu belirterek, iddiaların doğru olmadığını söyledi.

KENDİSİ İŞTEN ATILDI EŞİ DARBEDİLDİ

Sendikalı olduğu için işten atılan Yunus Bozok, 2006 yılından işten çıkarıldığı güne kadar Yüksel Seramik’te çalıştığını, eşinin ise 2010 yılında aynı fabrikada çalışmaya başladığını belirtti. Asgari ücret aldıklarını söyleyen Bozok, kötü çalışma koşulları nedeniyle sendikalı olmayı tercih ettiklerini belirtti. Daha sonra ise hemen işten çıkarıldığını aktaran Bozok, kendisine ‘2006 yılından bu yana mesaiye kalmadım. Hiçbir hak talebim yoktur’ şeklinde dilekçelerin imzalatılmaya çalışıldığını söyledi.  

Eşinin de darbedilerek işten atıldığını söyleyen Bozok, “En son olayda işveren, eşime floresanın açık kalmasını bahane ederek omzundan tutup itip kakarak ‘Sen benim fabrikama zarar veriyorsun’ diye ithamda bulundu. Eşim şikayetçi oldu. Yalan ifadede bulunduğu gerekçesiyle işinden edildi. Şu anda kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı dahi gasbediliyor. Devletin kesip de işverenin vicdanına bıraktığı hakkı bile gasbediliyor. Bir işçinin yaşadığı bu durumun yetkililer tarafından görülmesini istiyoruz” dedi. Ayrıca işten çıkarıldıktan sonra ilçedeki diğer fabrikalara da başvurduklarını söyleyen Bozok, işverenlerin anlaştıklarını ve çıkarılan işçilerin diğer fabrikalarda da işe alınmadıklarını söyledi. (Aydın/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

İMC TV izlemek, katliamları  protesto etmek suç oldu

SONRAKİ HABER

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa