07 Haziran 2017 18:17

Eşini öldüren emekli polise iyi hal indirimi

Boşanmak isteyen eşini öldüren emekli polis Erbil Neşeli, 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' indirimleri uygulanarak 20 yıl hapse mahkum edildi.

Paylaş

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, boşanma aşamasındaki eşi Müzeyyen Neşeli'yi öldüren ve kızı Rabia Neşeli'yi de tehdit eden emekli polis memuru Erbil Neşeli, 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' indirimleri uygulanarak 20 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Geçtiğimiz yıl 6 Mart'ta Doç. Dr Bahriye Üçok Bulvarı'nda meydana gelen olayda, emekli polis memuru Erbil Neşeli, boşanma aşamasında olduğu eşinin işlettiği lokantaya gitti. Erbil Neşeli, lokantanın arka bölümünde tartıştığı eşi Müzeyyen Neşeli'yi, ruhsatlı tabancasıyla vurdu ve kızı Rabia Neşeli'yi de tehdit ettti. Erbil Neşeli, olaydan sonra, emekli olmadan önce görev yaptığı Örnekköy Polis Merkezi'ne gidip teslim oldu. Emekli polis hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 3 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 11. celsesine tutuklu sanık Erbil Neşeli, öldürülen kadının kardeşleri Adem Duran ile Osman Duran, ailenin avukatı Ayşe Söyleyici, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Müjgan Bilen Özen, sanık avukatı Egemen Güney katıldı. Savcı Bünyamin Özen bir önceki duruşmada verdiği mütalaasını tekrarladığını belirterek sanık Erbil Neşeli'nin eşini tabancayla 3 el ateş edip öldürdüğünü, gelen raporda da cezai ehliyetinin tam olduğunun yer aldığını, ömürboyu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını, kızı Rabia Neşeli'ye karşı işlediği suçtan ise beraatine karar verilmesini talep etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen de "Sanığa ceza verildiğinde alt sınırdan uzaklaştırılarak en üst sınırdan ceza verilmesini istiyorum" dedi.

Mahkeme heyeti kısa bir süre ara verdikten sonra kararını açıkladı. Hakim Hüseyin Çelebi başkanlığındaki mahkeme heyeti, sanık Erbil Neşeli'ye, eşi Müzeyyen Neşeli'yi öldümekten önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Sanığın "yargılamadaki tutumu" ve "suçu haksız tahrik altında işlediği" gerekçesi ile iyi hal indirimi uygulayıp cezasını 20 yıla düşürdü. Kızını tehdit etmekten ise beraatine karar verildi.

'YARGITAYA BAŞVURACAĞIZ'

Öldürülen Müzeyyen Neşeli'nin avukatı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural, kararın temyizi için Yargıtaya başvuracaklarını söyledi.

Duruşma sonrası Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri ile Müzeyyen Neşeli'nin yakınları basın açıklaması yaptı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, "Türkiye genelinde takip ettiğimiz tüm davalarda adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadın cinayetlerinde, cinsel şiddette, çocuk istismarında hiçbir ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz. Bu talebimiz karşılık bulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Buradan tüm Türkiye'deki kadınları mücadelemize katılmaya çağırıyoruz. Mahkeme bugün sanığa haksız tahrik ve iyi hal indirimi uyguladı. Biz daha ağır ceza almasını bekliyorduk. Temyiz aşamasına kadar bu davayı takip edeceğiz" dedi. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

El Kaide bağlantılı şahıs Atatürk'e hakaretten tutuklandı

SONRAKİ HABER

Konyaspor'dan Aykut Kocaman'a veda töreni

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...