07 Haziran 2017 17:25

Soma'da 80 yıllık zeytin ağacını kökünden söktüler!

Soma'da ormanlık alanda 'gençleştirme çalışması' yapan ekipler, aralarında 80 yıllık zeytin ağacı da olan 25 ağacı kökünden söktü.

Paylaş

Manisa'nın Soma ilçesindeki iki mahalle arasında yer alan ormanlık bölgede yapılan "gençleştirme çalışması" sırasında 80 yıllık zeytin ağacının da aralarında bulunduğu 25 ağacın dozerle yerinden sökülmesi köylüleri ayağa kaldırdı. Köylülerin taş ve sopalarla direnmesi karşısında operatör dozeri bırakıp kaçtı.

Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü, Soma'nın Küçükgüney ve Büyükgüney mahalleleri sınırında bulunan ormanlarda geçen hafta "gençleştirme çalışmaları" başlattı.

Küçükgüney Mahallesi sakinleri, köyün üst kısmındaki ormanlık alana giden dozerleri görünce ne olduğunu anlamaya çalıştı.

Bölgeye giden köylüler 80 yıllık zeytin ağacının kökünden söküldüğünü görünce ayağa kalktı. 25 kadar zeytin ağacının sökülmesi üzerine taş ve sopalarla ağaçları savunan köylülerin tepkisi karşısında dozer operatörü aracı bırakıp kaçtı.

Dozerin daha sonra alındığı bölgede çalışmalar durduruldu.

Küçükgüney Mahalle Muhtarı Kadir Kahraman, "80 yıllık zeytin ve yine yaşlı olan çam ağaçlarımız bizim için değerli. Köklemişler, yıkmışlar. Bir tarafımızda baraj, diğer tarafımız orman dikim sahası. Biz ortada çukurun içinde kaldık. Kıpırdayacak alanımız kalmadı" dedi.

Muhtar Kahraman, 42 haneli mahallede halkın zeytin ve tütün üretimi ile hayvancılıktan geçindiğini, kimseye bilgi verilmeden zeytin ağaçlarının köklendiğini söyledi.

Büyükgüney Mahalle Muhtarı Nazmi Saygılı ise "40 hanede benim mahallemde bulunuyor. 2 köy olarak mağdur durumdayız." dedi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evin deposunda kesilmek için bekletilen 25 at bulundu!

SONRAKİ HABER

Manisa'da 5.4 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...