07 Haziran 2017 16:13

Müze bahçesinden 1500 yıllık heykel çalındı

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde müze bahçesinde bulunan M.S. 6. yüzyıldan kalma rahip heykeli çalındı.

Paylaş

Yalvaç Adliyesi ile Hükümet Konağı'nın ortasında bulunan, etrafı yaklaşık 1 metre istinat duvarı ve 2 metrelik demir korkuluklarla çevrili Müze Müdürlüğü bahçesinde yer alan M.S. 6'ncı yüzyıldan kalma 70 santim boyundaki rahip heykeli, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı.

Bu sabah mesai için gelen müze görevlileri tarafından fark edilen hırsızlık olayı polise bildirildi. Olay yerine gelen polis ekipleri yaptıkları incelemede istinat duvarındaki demir korkulukların kesildiği ve tarihi eserin bu şekilde çıkarıldığını belirledi.

Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Tarihi rahip heykeli, 31 Aralık 2010 tarihinde Nevşehir'den Yalvaç'a tarihi eser satmaya geldiği belirlenen 4 kişinin Eğirler Köyü yakınlarında durdurulmasıyla ele geçirilmişti.

Polis, hırsızlığı o dönem yakalanan şüphelilerin gerçekleştirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

TERAVİH ESNASINDA ÇALINMIŞ

Polis, güvenlik kameralarından elde ettiği görüntülerde, hırsızlığın birden fazla kişi tarafından gerçekleştirildiğini belirledi.

İlçe Emniyet Müdürü Tarık Korucu, teravih namazı saati olan 22.00-22.30 dolaylarında meydana gelen hırsızlıkla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, eşkali belirlenen şüphelilerin kısa sürede yakalanması için çalıştıklarını vurguladı.

Polis, insan gücüyle kaldırılabilir olması nedeniyle hırsızların bu heykeli seçtiğini belirtti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Cinsel tacizle suçlanan öğretim görevlisi açığa alındı

SONRAKİ HABER

HDP’li belediyenin çocuk kampı kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa