CHP’li vekiller meclis bahçesine zeytin dikti

CHP’li vekiller meclis bahçesine zeytin dikti

CHP Milletvekilleri Meclis bahçesine zeytin ağacı dikerek 'Yerin üstü yerin altından çok daha değerlidir' dedi.

CHP Milletvekilleri Mehmet Tüm, Orhan Sarıbal, Tur Yıldız Biçer, Ali Şeker TBMM Basın odasının girişinin bulunduğu kapıya zeytin ağacı diktiler. 

AKP’nin meclise getirmek istediği zeytinliklerde katliam yaşanmasının önünü açan yasa tasarısına tepki gösteren vekiller, basın odası girişine zeytin ağacı dikti.

Dikim sırasında konuşan CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Türkiye’nin her yerinde 750 bin ailenin zeytinle geçimini sağladığını bunun da 3 milyon kişiye tekabül ettiğini belirterek “Yerin üstü yerin altından çok daha değerlidir. Daha önce 6 kez meclise gelmesine rağmen geri döndü. Şimdi 7. kez Meclise getirmeye çalışıyorlar” dedi. 

Sadece Balıkesir bölgesinde 30 bin ailenin zeytinden geçindiğini bilgisini paylaşan Tüm “Biz burada AKP iktidarına çağrıda bulunuyoruz. Bir an önce bundan vazgeçiniz. Zeytin bu toprakların ortak değeridir” diye konuştu.

Mehmet Tüm dikilen zeytin fidanının yerinden sökülmesi halinde 15 fidan daha dikeceklerini, bunların da sökülmesi durumunda aynı uygulamayı devam ettireceklerini belirtti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net