07 Haziran 2017 13:40

ABD medyası: Trump, Küba'yla ilişkileri yeniden soğutacak

ABD'de Donald Trump yönetiminin Küba politikasında Obama dönemindeki 'normalleşme' adımlarını tersine çevireceği konuşuluyor.

Paylaş

Filiz YAVUZ

ABD Devlet Başkanı Donald Trump'ın Küba politikasında Barack Obama döneminde atılan "normalleşme" adımlarını tersine döndüreceği konuşuluyor.

Sağ görüşlü The Daily Caller, eski devlet başkanı Barrack Obama’nın “normalleştirdiği” politikaların Trump tarafından geri çekileceğini ve “Küba kapılarının kapatılacağını" iddia etti.

Daily Caller web sitesi, ABD-Küba Ticaret ve Ekonomik Konseyinden John Kavulich'e dayandırdığı haberinde, "Başkan Donald Trump, eski Başkan Obama'nın Küba'ya yönelik politikalarının geri çekileceğini” söylediğini belirtti. İddia kısa sürede yankı buldu. Trump’ın yeni Küba politikalarını büyük olasılıkla haziran ayında açıklaması bekleniyor.

The Times, isimsiz kaynaklara dayanarak Trump’ın bu politika değişikliği için Küba'daki "insan hakları ihlallerini" bahane edeceğini öne sürdü ve yeni kararın Küba ordusuyla bağlantılı Amerikan şirketlerini de hedef alacağını söyledi. Gazete, Küba meselelerinde deneyimli avukat Robert L. Muse’nin Küba ordusu Küba ekonomisiyle bağlantılı olduğu için bu kararın önemli etkiler yaratabileceği öngörüsünü aktardı.

The New York Times ise Küba yönetiminin çok kritik bir reçetesinin olduğunu yazdı. Küba'ya seyahat eden ABD'liler üzerindeki kısıtlamaların yeniden getirilmesi olasılığı da bulunuyor.

'6.6 MİLYAR DOLARA MAL OLUR'

Trump'ın Küba politikalarındaki olası değişikliğe karşı Küba ile iş yapma niyetinde olan ABD’li iş adamları örgütü Engage Cuba, bu politika değişikliklerinin getireceği olumsuzluklarla ilgili bir rapor yayımladı. Rapora göre Küba politikalarını tersine çevirmek ABD ekonomisine 6.6 milyar dolara mal olacak.

Küba ABD ilişkileri uzmanı akademisyen William M. Leo Grande’ye göre Trump yönetimi Küba-Amerika ilişkilerinde geriye dönüşten politik fayda umuyor, ancak son seçimler Kübalı Amerikalıların iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini istediğini gösterdi.

Peolpe’s World internet sitesine göre Trump "Küba'daki demokrasiyi teşvik edici programlar için Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Ajansı (USIAD'in) fonlarında artış (olasılığını) tartıyor." Fakat ABD'nin bölgede ve tüm dünyada "demokrasiyi teşvik edici programlar" adı altında düşmanca politikalar gütme geçmişi herkesin malumu. Küba da bu adımı düşmanca buluyor ve ülkenin iç işlerine müdahale olarak değerlendiriyor.

Küba, Trump'ın ABD başkanı seçildiğinin açıklanmasıyla hemen hemen aynı anda 'düşman faaliyetlere' karşı koymak için ülke çapında askeri tatbikat yapmak üzere birliklere 'hazır olun' talimatı vermişti. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şiddet gören kadın polise gitti: 'Kendi aranızda halledin'

SONRAKİ HABER

Bolivya'da askerin saldırılarını soruşturmadan muaf tutmak için kararname çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa