07 Haziran 2017 04:35

Kıdem tazmiatı için ortak mücadele çağrısı

İzmir'de bugün İŞKUR il binası önünde kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı eylem yapacak sendikacılar ortak mücadeleye çağırdı.

Paylaş

Eda AKTAŞ
Metehan UD
İzmir

DİSK bugün tüm Türkiye’de kıdem tazminatının fona devredilmesini protesto etmek için Çalışma Genel Müdürlükleri önünde kitlesel eylemler yapacak. İzmirli işçi ve emekçiler de saat 11.00’de İŞKUR il binası önünde olacak. Eylem öncesi gazetemize konuşan sendikacılar, tüm işçileri ve sendikaları kıdem tazminatı için ortak mücadeleye çağırdı. 

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Bizim asıl çağrımız bu tasarıya gözü kapalı bir şekilde evet diyen Hak-İş’e rağmen kıdem tazminatını korumak isteyen işçilere, yine kıdem tazminatının fona devredilmek istenmesine karşı olan Türk-İş’e bağlı sendikalara ve işçilere, iş güvencesi elinden alınmak istenen KESK’e bağlı sendikalaradır ve onlarla ortak bir çalışmak yapmak istiyoruz. Bugün herkesin bir arada olması gerekiyor. Hükümetin cebimizdeki parayı çalmasına izin vermeyelim” diye konuştu.

‘KIDEMİ DEĞİL TAŞERONU KALDIRIN’

Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara da “Kıdemi değil taşeronu kaldırın” dedi. Tazminat hakkıyla ilgili yapılan çalışmalara Türk-İş ve Hak-İş’e bağlı sendikaların da dahil olmasını isteyen Kara, “Bu hepimizin ortak sorunu. 7 Haziran sadece bir uyarı eylemi. Hükümet bu konuda ısrar ederse bizim açımızdan genel grevin ilanıdır. Bu konu ile ilgili hükümeti geri adım atmaya çağırıyoruz” dedi. 

Genel-İş İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener de “Bu bir emek mücadelesi, konfederasyon adından ziyade bütün sendikalar, örgütsüz işçiler ortak mücadele vermek zorunda” dedi. 

Genel-İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Güral Doğan “İzmir bu konuda Türkiye için öncülük edecektir. Bedel ödeyerek kazanılan bu hakları asla ve asla kimseye yedirmeyeceğimizi söylemek istiyoruz. Çalışmalarımızı da büyüterek devam edeceğiz. Gerekirse ülke genelinde genel grev ilan ederek diğer işçi sendikaları ve memur sendikaları ile sokaklara çıkıp kıdem hakkımızı koruyacağız” dedi. 

KAMU EMEKÇİLERİ DE KATILACAK

Mustafa Güven (KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü): Kıdem tazminatıyla ilgili yapılacak basın açılamasına kamu emekçileri olarak iş güvencesi talebi ile katılacağız. İşçi memur el ele ancak iş güvencesine sahip çıkabilir. Kıdem tazminatı işçinin iş güvencesidir. Şu an OHAL hukukunda kamu emekçilerinin de iş güvencesi ortadan kaldırılmak isteniyor. Dolayısıyla ortak bir cephede buluşmak için katılacağız.
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ziraat Odaları: Zeytincilikte de dışa bağımlı oluruz!

SONRAKİ HABER

Herkesin ‘Burası bana aittir’ dediği bir kitap günleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...