07 Haziran 2017 04:25

Kocaeli’nin bitmek bilmeyen çilesi: Akçaray

Kocaelinin 2009’dan bu yana gündeminde olan tramvay, bir türlü bitmek bilmiyor. 

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin yıllardır vaatleri arasında yer alan ‘Akçaray’ tramvay projesi, çalışmalara başlanılmasının ardından 550 günde tamamlanacaktı. Fakat öyle olmadı. Çalışmalarda 674. güne gelinmesine rağmen tramvaylar daha yeni yeni test sürüşüne başlıyor, İzmit’in çalışmalardan kaynaklanan trafiği ise vatandaşı ve esnafı perişan ediyor. Çalışmalar ise kontrolsüz ve güvenlik tedbirleri alınmadan devam ediyor. 

Çift yönlü 15 kilometre uzunluğundaki Akçaray’da 23 Haziran günü ihaleye çıkılarak işletme hakkını da taşeron bir firmaya verilmesi bekleniyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ihalesi ile Otogar-Sekapark Tramvay hattının işletme ve bakım onarım hizmeti alımı gerçekleştirilecek.

Hâlâ faaliyete geçemeyen proje çalışmaları sırasında çok sayıda ağaç da yerinden oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu her defasında çevreye, doğaya olan hassasiyetiyle övünürken, tramvay projesi üzerinden geçtiği bölgeler adeta griye döndü. Yahya Kaptan, Anıtpark, Merkez Bankası derken, şehrin içinde kalan ağaçlar da tek tek yerinden söküldü. Öte yandan çalışmaların yapıldığı bölgelerde esnaf ise ayrı bir dertli. Tramvay çalışmalarının uzun sürmesinden yakınan çoğu esnaf, işlerinin aksadığını ileri sürerek kepenk kapattı. “Tramvay 550 günde bitecek” sözünü tutamayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adına Genel Sekreter Tahir Büyükakın, yaşanan gecikmeden sonra vatandaşlardan özür dilemişti. Büyükakın gecikmeyi de 15 Temmuz’a bağlamış, “15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle yaşadığımız olağanüstü günlerde yaklaşık 2 ay zaman kaybımız oldu. Zaman kaybının nedeni ne olursa olsun, hedefimizi gerçekleştiremediğimiz için üzgünüz ve özür dileriz. Vatandaşlarımızın gösterdiği sabır ve anlayışa minnettarız.” demişti. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Talan serbest, yaylaya sahip çıkmak yasak!

SONRAKİ HABER

Ziraat Odaları: Zeytincilikte de dışa bağımlı oluruz!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...