06 Haziran 2017 22:03

Gülmen ve Özakça’ya destek: Talepleri yerine getirilsin

Açlık grevlerinin doksanıncı gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için İstanbul Ankara ve İzmir’de destek eylemi yapıldı

Paylaş

Açlık grevlerinin doksanıncı gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için İstanbul Ankara ve İzmir’de bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, “Nuriye ve Semih serbest bırakılsın, OHAL son bulsun” talebinde bulundu. 

Barış İçin Akademisyenler, Özgürlükçü Hukukçular Platformu, THİV, HDP, KESK, TOHAV gibi bir çok demokratik kitle örgütü açlık grevindeyken tutuklanan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça'nın serbest bırakılması ve işlerine dönmesi için İstanbul’daki Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelerek, Kalkedon Meydanı'na yürüyüş düzenledi. 

THİV Başkanı Ümit Efe, Özakça ile Gülmen'in açlık grevinin 90'ıncı güne girdiğine dikkat çekti. Efe, "Mücadelemiz, onların talepleri yerine getirilinceye kadar devam edecek” dedi.

Basın metnini okuyan Çağdaş Hukuk Derneği avukatlarından Ebru Timtik, OHAL ile birlikte çıkarılan KHK'lerle yaşanan hak ihlallerine değinerek "Bizler, hak savunucuları, cesaret ve kararlılıkla bu gidişata ‘dur’ diyeceğiz. Her yandan yükselen itirazlar ve tepkiler, haklar ve özgürlüklerin umududur” diye belirti. Timtik, "Nuriye ve Semih serbest bırakılsın, OHAL son bulsun" dedi.

İZMİR’DE DE KADINLAR GÜLMEN VE ÖZAKÇA İÇİN DİLEK FENERİ UÇURDU

İzmir Kadın Platformu da Gülmen ve Özakça'ya destek amacıyla açıklama yaptı. Açıklamayı platform adına DİSK üyesi Hazal Beytaş yaptı. 15 Temmuz sonrasında “Darbecilerle mücadele” adı altında binlerce insanın işlerinden edildiğini belirten Beytaş, onlarla birlikte ailelerinin mağdur edildiğini söyledi. Gülmen ve Özakça’nın tutuklanmasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamalara tepki gösteren Beytaş, "Her koşulda uyulması gereken iki temel hukuk ilkesi açıkça çiğnendi. Her geçen gün yaşam fonksiyonlarının yavaşladığı kaslarının zayıfladığı bel ve eklem ağrılarının şiddetlendiği bir süreç içindedirler” dedi. 

KADINLAR DİLEK FENERİ UÇURDU

Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı, hayatlarına müdahaleye karşı boyun eğmeyeceklerini söyleyen Beytaş, ortada bir insanlık suçu olduğunu belirterek, “Yaşasın kadın dayanışması" dedi. 

Yapılan açıklamanın ardından kadınlar yaşanan hukuksuzluklarına son bulmasına ilişkin Gündoğdu meydanında gökyüzüne dilek fenerlerini uçurdu. 

GÜLMEN VE ÖZAKÇA İÇİN YERYÜZÜ SOFRASI KURULDU

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 90’ıncı açlık grevi günü için Konur Sokak’ta yeryüzü sofrası kuruldu. Gülmen ve Özakça’nın çağrısı üzerine bir araya gelen onlarca kişi yere serilen gazeteler üzerine kurdukları sofrada iftarını açtı. Yeryüzü sofrasına her kesimden insan büyük ilgi gösterirken, polisin abluka altına aldığı İnsan Hakları Anıtı önünde direnişe anlamlı bir katkı sunuldu. Sofranın başına Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın karton maketi de yer aldı. 

'BİZİM İÇİN YEMEK YEMEK MEKANİK BİR ŞEY'

İftar öncesi Semih Özakça’nın eşi Esra Özkan Özakça kısa bir konuşma yaptı. Özakça şunları söyledi:

“Nuriye ve Semih'in isteği üzerine bu etkinliği yaptık. Onlar cezaevinden yolladıkları mesajda, 'direnişimizin cevabını aldığımızda, adaleti aldığımızda bizde bir iftar sofrası kuracağız. Oda böyle çok büyük ve coşkulu olacak. Ama o güne kadar halkımız Ramazan ayında bir oruç tutuyor. Onların açlığını paylaşmak ve onlarla birlikte olmak istiyoruz' dediler. Biz de onları kırmadık ve böyle bir sofraya sizleri davet ettik. Yarın Nuriye ve Semih'le görüşmeye giden avukatlar burayı anlatacak onlara moral olacak. Ayrıca bu bizlere saldıranlara da çok büyük bir cevap oldu. Hepiniz hoş geldiniz. Bizler biliyoruz ki herkesin kalbi Nuriye ve Semih ile beraber atıyor. Onları oradan alacağız. İşlerimize de geri döneceğiz. Burada mücadeleye devam ediyoruz. Biz ikimiz açlık grevine devam ediyoruz. Bizim için yemek yemek mekanik bir şey artık. Biz bunu açlık tokluk meselesi olarak görmüyoruz bu adalet talebidir bizim için. Hep birlikte barikatların önünde olacağız. Kimse birlikte olmamızı engelleyemez. Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız." (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Taner Kılıç, the Chair of Amnesty International Turkey detained

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da zırhlı polis aracına saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa