Kolombiya’da öğretmenler 26 gündür grevde

Kolombiya’da öğretmenler 26 gündür grevde

Kolombiya'da eğitime daha fazla kaynak sağlanması için 11 Mayıs'ta greve çıkan öğretmenler, talepleri kabul edilene kadar greve devam edecekler.

Filiz YAVUZ

Kolombiya’da 26 gündür grevde olan öğretmenler hükümetle anlaşmaya varamadı. Taleplerinin kabul edilmemesi halinde grevi sürdüreceklerini duyuran öğretmenler eğitime daha fazla kaynak arttırılmasını istiyor. Öğretmenler 11 Mayıs’ta greve çıkmıştı.

Kolombiyalı öğretmenlerin 26 günlük grevine rağmen Eğitim Bakanlığı temsilcileriyle yürüttükleri iki haftalık görüşmelerinden sonuç çıkmadı. Kolombiya Eğitimciler Federasyonu sekreteri Rafael Cuello, hükümetin protestocu öğretmenlerin talepleri yerine getirene kadar öğretmenlerin greve devam edeceklerini duyurdu.

Federasyon, hükümetle yaptığı görüşmelerden olumlu bir yanıt alamayınca 10 Mayıs’ta süresiz iş bırakma çağrısı yapmıştı. 11 Mayıs’ta öğrencilerin ve ailelerin de katıldığı 350 bin kişilik miting ile grevi başlatan eğitimciler ikramiyelerin ve maaşların arttırılması ile eğitim uygulamalarına daha çok kaynak ayrılmasını istiyor. (Madrid/DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Kolombiyagrev