06 Haziran 2017 17:58

Adana Barosundan Aladağ sanığının tahliye edilmesine tepki

Adana Barosu, Aladağ'daki yurt yangınına ilişkin davanın sanıklarından Ramazan Dede'nin yeniden tutuklanması için başvuruda bulundu.

Paylaş

Adana Barosu Aladağ'daki yurt yangınına ilişkin davanın sanıklarından Ramazan Dede’nin tahliye edilmesine itiraz ederek yeniden tutuklanması için başvuruda bulundu.

Kozan Ağır Ceza Mahekmesi’ne verilen dilekçede Baro “Gereği düşünülmüştür” denilerek verilen kararlardan sonra 25 ara karar verildiğine dikkat çekerek bu kadar eksiğin olduğu bir dosyada deliller toplanmamışken sanık hakkında tahliye kararı verilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Mahkemenin kararında sanığın sabit ikametgâha sahip olması, kusur durumu, bilirkişi raporu gerekçe gösterilmesine teki gösteren Adana Barosu, “6 gün içerisinde ne değişti, yeni bir bilirkişi raporu mu geldi?” diye sordu. Adana Baro Başkanı Veli Küçük, 6 günde yeni bir delil bulunmaksızın verlen tahliye kararının kabul edilemez bir yanlış olduğunu söyledi.

'DELİLLER HENÜZ TOPLANMADI'

Adana Barosu adına yazılı açıklamada bulunan Baro Başkanı Veli Küçük, Kozan Ağır Ceza Mahkemesinin ilk duruşmada sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdiğini hatırlatarak “Duruşmadan 6 gün sonra, dosya kapsamında hiçbir değişiklik bulunmamasına rağmen, deliller toplanmamışken, ilk duruşmada 25 ara kararı bulunmakta ve delillerin toplanması aşamasında iken, önceden var olan unsurlar gerekçe gösterilerek mahkemenin kararını değiştirerek sanık Ramazan Dede hakkında tahliye kararı vermesi evlatlarını yangın faciasında kaybeden ailelerin ve yaralı çocuklarımızın, kamuoyunu vicdanının bir kez daha yaralanmasına sebebiyet vermiştir” dedi. 

'YARGILAMA OLASI KASIT SUÇLAMASI İLE YAPILMALI'

Davanın  basit bir şekilde taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermekten açılmasının doğru olmadığını ifade eden Küçük, “Aksine yurt binasının yapımından, kullanım izninden ve yurt olarak kullanımına tüm eksiklikleri ile göz yumarak, faciaya davetiye çıkartırcasına davranan tüm kamu görevlileri de dahil olmak üzere olası kastla birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına, bu kişilerin çocuk olması dolayısıyla ağırlaştırılmış haliyle cezalandırılmalarına veya en olumsuz olasılıkla bilinçli taksirden açılması ve değerlendirilme yapılması zorunluluktur” dedi.

Sanıklardan birinin 6 günlük sürede hiçbir yeni delil bulunmaksızın ve genel gerekçeler ile tahliye kararı verilmesi kabul edilemez bir yanlış olduğunu söyleyen Küçük, "Böylesine ciddi ve toplumsal sorun haline dönüşen bir facianın basit bir kaza gibi kader gibi görülerek basite indirgenmesi yurttaşın adalete olan güvenini kökünden sarsmıştır" dedi.

Küçük, dava ile ilgili gelişmelerin takipçisi olacaklarını söyledi. (Adana/EVRNSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Venezuela Büyükelçisi Reyes: Zorlukları aşacağız 

SONRAKİ HABER

Dijital modernite ve Teknopolis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...