06 Haziran 2017 15:19

Cam işçilerinden Kristal-İş'e: İşçiye sormadan imzalamayın

Kristal-İş’le Şişecam patronu arasında başlayan görüşmeler devam ederken cam işçileri, sendikayı taleplerini gözetmesi için uyardı.

Paylaş

Fırat TURGUT
İstanbul

Kristal-İş’le Şişecam patronu arasında dün başlayan görüşme bugün de devam etti. Dün idari maddelerle ücretin de yer aldığı 32. madde dışındaki maddelerde uzlaşma sağlandığı öğrenildi. Görüşmeler başlayınca fabrika ve işyerlerindeki eylemlerin durdurulmasına tepki göstermeye devam eden cam işçileri ise Kristal-İş’e uyarıda bulundu: “13 gün boyunca fabrikada yatıp kalktık. Ücretler ve ikramiyelerin de yer aldığı maddeler kırmızı çizgimiz. İşçiye sormadan imza atmayın.”

Cam işçileri 13 gün boyunca fabrikada bekleyen ve her gün her vardiyada üretimi durdurma eylemi yaparken Şişecam patronu dün Kristal-İş’le görüşme talebinde bulundu. Kristal-İş’in talebi üzerine ise işçiler yaptıkları eylemlere ara verdi. Dün yapılan görüşmede, ücretin yer aldığı 32. madde ile idari maddeler dışındaki maddelerde uzlaşma sağlandığı, Trakya Otocam fabrikasının grup sözleşmesinden ayrılmasının rafa kalktığı öğrenildi. Görüşmeler bugün de devam ederken cam işçilerinin, eylemleri durduran Kristal-İş’e tepkisi sürüyor.

13 gün boyunca fabrikalarda yatıp kalktıklarını belirten Lüleburgaz’dan bir cam işçisi, “Yarı aç yarı uykulu 13 gün boyunca fabrikalarımızda bekledik. 16 saatimiz fabrika içinde 2 saatimiz yolda geçti. Evimizde sadece günde 6 saat geçirdik. Çocuklarımızla değil ilgilenmek göremedik bile. Biz her şeye rağmen bu kadar kararlıyken, eylemlere devam ederken daha fazlasını isterken eylemlerin durdurulmaması gerekiyordu. Durdurulacaksa bile bunun kararını direnen işçinin vermesi gerekiyordu” dedi.

Şişecam patronunun her geçen gün kârını artırdığına dikkat çeken başka bir cam işçisi ise şunları söyledi: “Biz bu kârı bize ver demiyoruz ama artık İş Bankasına da borç kölesi olmak istemiyoruz. Biz insana yakışır bir ücret istiyoruz. Dün yapılan görüşmeden sonra temsilcilere taleplerimizi ilettik. Süreci belirleyecek ücretler ve ikramiyelerin de yer aldığı maddeler. Bu maddeler bizim kırmızı çizgimiz. Ücretlerde ilk ne denildiyse sendika orada ısrar etmeli, ayrıca hâlâ 3 yıllık sözleşme istemediğimizi de söylüyoruz. Onun için sendikanın başta söylediği gibi işçinin dediğine göre hareket etmesi gerekiyor. Sendika yaptığı açıklamalarla işçi ne derse o olacak, size yanlış yapmayacağız dedi. Biz de diyoruz ki başta ne dediyseniz orada durun, işçinin onayını almadan, işçiye sormadan imza atmayın.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’den iklim anlaşmasının askıya alınmasına tepki

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...