06 Haziran 2017 15:20

CHP’den iklim anlaşmasının askıya alınmasına tepki

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'nı askıya almasına tepki gösterdi.

Paylaş

İklim değişikliğiyle mücadeleyi ve sera gazı salınımlarının kısıtlanmasını hedefleyen Paris İklim Anlaşması’nın hükümet tarafından askıya alınmasına CHP’den tepki geldi. 

Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı askıya alınmasına tepki veren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Paris İklim Anlaşması’nın sera gazı salınımlarının kısıtlanmasını hedefleyen iklim değişikliğiyle mücadele konusunda imzalanmış en kapsayıcı anlaşma olduğunu ve anlaşmanın 131 ülkede yürürlüğe girdiğini hatırlatarak “Türkiye’nin ABD Başkanı’na göre konumlanması vahimdir. Dünya Çevre Günü’nde bunun açıklanması daha vahimdir.” dedi.  

“Sorsanız meydan okuyorlar ama rüzgar nereye esse oraya savrulan, bir duruş sergilemeyen Hükümet sayesinde ülkenin dışarıda da itibarı kalmadı.” diyen Bakan AKP’yle beraber ülkenin kocaman bir şantiyeye dönüştüğünü belirterek şöyle devam etti: “Türkiye TOKİistan oldu. Şehirlerdeki yeşil alanlar talan edildi. Şehirler yetmedi bir şekilde çıkan ya da çıkarılan orman yangınları sonrası o alanlara villalar dikildi. Doğaya saygıları yok, tarihe saygıları yok. Ancak işlerine geldiğinde aracı olarak kullanmasını biliyorlar. Çiçekten, böceğe, balıktan kümes hayvanına kadar tüm canlıların kimyasıyla oynandı. Dağlarımızı oyup, derelerimizi kuruttular. Nefes alamıyoruz artık” dedi.

‘DÜNYA SAVAŞLARI ‘PETROL’DEN DEĞİL ‘SU’DAN ÇIKACAK!’

İklim değişikliği konusunda insanlığın ortak adım atması gerektiğini ifade eden Bakan şu şekilde konuştu: “Ülkemizde ve dünyada gündemi çevre mücadelelerinin belirleyeceği günlere doğru gittiğimizi düşünüyorum. Sivil toplum örgütleri, çevreci avukatlar, sıra kendisine gelen vatandaş sesini yükseltiyor, mücadele ediyor ve kazanıyor. Gezi’den Cerattepe’ye, Efemçukuru’ndan Zeytin’e bunun yaşadık. İklim tüm dünyada değişiyor, iklime bağlı olarak tüm yaşam değişiyor. İnsanlık ise hunharca tüketmeye, doğayı katletmeye devam ediyor. Doğa, bunun hesabını hepimizden soracak. İçecek su, alacak nefes kalmayacak. İklim değişikliğiyle ilgili tüm insanlık olarak ortak adım atmazsak yaşayabileceğimiz bir dünya da kalmayacak. Dünya savaşları petrolden değil sudan çıkacak.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tarkan'ın yeni albümü '10'un çıkış tarihi belli oldu

SONRAKİ HABER

İBB 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...