06 Haziran 2017 14:55

Botan: Rektörün eşinin kaç makalesi yayınlanmıştır?

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Pamukkale Üniversitesi rektörünün eşinin bilimsel çalışmalarını sordu.

Paylaş

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın, Bereketli İmam Hatip Lisesi’nde öğretmen olarak görev yapan eşi Derya Bağ’ı Pamukkale Üniversitesi bünyesinde kurulan İslami İlimler Enstitüsü’ne Enstitü Sekreteri olarak atamasıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. 

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan da Pamukkale Üniversitesi rektörünün eşini enstitü sekreteri olarak atamasına ilişkin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. 

'SAMİMİ İSENİZ NEDEN GÖREVLENDİRMEYE ONAY VERDİNİZ?'

Botan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın "Doğru olmadığını söylüyorum. Liyakatli olmuş olabilir, hak etmiş olabilir ancak bir de genel kural var ki bir hak eden, bir liyakatli olan o mu vardır? Bir de vatandaşın algısı gerçeğin önündedir.” ifadelerini kullandığını hatırlatarak “Samimi iseniz neden görevlendirmeye onay verdiniz?” dedi ve şu soruları yöneltti: 
“Akademik bir kurumda enstitü sekreteri gibi önemli bir göreve atanan rektör eşinin bugüne kadar yapmış olduğu bilimsel çalışmalar nelerdir? Kaç makalesi yayınlanmıştır? Kaç akademik kongre ya da konferansa davetiye almıştır? Akademide çalışma deneyimi nedir? Rektör hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?”

Botan önerge gerekçesini ise “Her ne kadar rektörün eşi oluşan kamuoyu tepkisi sonucu istifa etmiş olsa da bu atama Türkiye'de AKP iktidarı döneminde bürokrasinin çarpık işleyişine bir örnek olarak tarihe not düşmüştür” diyerek açıkladı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Denizli'de tarım alanları su altında kaldı

SONRAKİ HABER

Yazar Doğu Eroğlu: Operasyon IŞİD’in yeniden güçlenmesine zemin yaratabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa