06 Haziran 2017 14:02

Kemalbay: Amaç Gülen'in iadesine engel olmaya kılıf uydurmak

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, grup toplantısında HDP Milletvekilleri Sarıyıldız ve Hezer'in vatandaşlıktan çıkarılacak olmasına değindi.

Paylaş

HDP'nin TBMM'deki grup toplantısında Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay konuştu.

Serpil Kemalbay haklarında yakalama kararı bulunan Gülen Cemaati Lideri Fethullah Gülen, HDP'li Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer'in  de bulunduğu 130 kişinin vatandaşlıktan çıkarılacağı kararını  anımsatarak "Gülen'in iadesini istemediklerini Eş Genel Başkanımız Demirtaş 'Her şey Gülen'in iade edilmemesi üzerine kurulu. İade edilirse konuştuğunda ortada Türkiye'de devlet diye bir şey kalmayabilir. Bir bakmışsınız ki asıl devlet Gülen, paralel olan bunlarmış' sözleriyle anlatmıştı.  Bir AKP taktiği olarak vatandaşlıktan çıkartma düzenlemesine milletvekillerimiz Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer'in adı da eklenmiş. Bu taktik halkların iradesini yok saymaktır. Esas amaç Gülen'in  iadesine engel olmaya kılıf uydurmaktır. Hezer ve Sarıyıldız  halkın iradesidir. Kimsenin vatandaşlıklarını almak gibi tutumu davranışı olamaz, kimsenin haddi değildir." diye konuştu.

ERDOĞAN'A: EŞYA SAYAR GİBİ İNSAN SAYAMAZSINIZ

Serpil Kemalbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Evet şehitlerimiz oluyor ama şükürler olsun, 1'e 10 gidiyor" sözlerini anımatarak şunları söyledi: "Hiçbir şey bir insanın bu şekilde anılmasını gerektirmiyor. Hiçbir insan rakam değildir.  Erdoğan, hiçbir insanı böyle eşya sayar gibi sayamazsanız. Bahsedilen bizlerin kardeşleri, çocuklarımız, sevdiklerimizdir. Anneler hangi dilde  ağıt yakıyor yaksın bütün acılar eşittir. Kendi çocuklarını  pamuklara saranların halkın çocuklarını  eşya gibi saymasına karşı çıkılmalıdır." (Ankara/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sinema Televizyon Sendikası’ndan ‘Savaşçı’ya tepki

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...