06 Haziran 2017 11:45

Gazeteci Türfent’e 22,5 yıl hapis isteniyor

Yüksekova’da sokağa çıkma yasaklarında yaptığı haberler nedeniyle tutuklanan Gazeteci Nedim Türfent için 22,5 yıla kadar hapis isteniyor.

Paylaş

Yüksekova’da sokağa çıkma yasakları sürerken yaptığı haberler nedeniyle hedef olan tutuklu Gazeteci Nedim Türfent hakkında 22,5 yıla kadar hapis isteniyor. Türfent’in tüm gazetecilik faaliyetleri ‘suç’ olarak gösterildi. 

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 2015-2016 yılları arasında ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sonrasında yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili yaptığı haberler nedeniyle bazı sosyal medya hesaplarından infaz edilmekle tehdit edilen, 13 Mayıs 2016 tarihinde gittiği Van’da tutuklanarak tek kişilik hücreye konulan, kapatılan DİHA Muhabiri Nedim Türfent hakkında 22.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava 14 Haziran’da Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede Türfent “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” ile suçlanıyor. 

ALEYHTE ‘TANIKLIK’ YAPANLAR DA ‘GAZETECİ’ DEDİ

Hazırlanan 23 sayfalık iddianamede Türfent’in sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Yüksekova’da gazetecilik faaliyeti kapsamında YPS üyeleriyle haber için yaptığı görüşmeler ve röportajlar suç unsuru olarak gösterildi. 20 kişinin Türfent hakkında savcılık ve emniyette “tanık” olarak verdiği ifadelere yer verilen iddianamede bu kişilerin beyanlarında Türfent’in Hakkari’de gazetecilik yaptığı, DİHA muhabiri olduğu, fotoğraf makinesi ve kamerasıyla görüntü çektiği yönündeki ifadelere yer verildi. Türfent’in bu haber ve görüntüleri yerel ve ulusal basında yayınladığı şeklindeki ifadelerine de yer verilen iddianamede bu kişiler, Türfent’in yaptığı haberler ve çektiği görüntülerle “örgüte yardım ettiğini” öne sürdü.

HABERLER SUÇ, PAYALAŞIMLAR PROPAGANDA SAYILDI

Türfent’in örgüt üyeleri ile  gazetecilik faaliyeti kapsamında görüşmesi, haber için röportaj yapması ve fotoğraf çekmesi iddianamede “örgüt üyeliği” için delil olarak gösterilirken, Türfent’in örgüt üyeleriyle irtibat kurduğu, örgüt gençlik yapılanmasında yer alarak, örgüt talimatıyla hareket ettiği iddia edildi. Bütün bu suçlamalara delil olarak ise “tanık” olarak dinlenen kişilerin ifadeleri gösterildi.

Türfent’e ait olduğu iddia edilen sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımların da suçlama konusu yapıldığı iddianamede, sokağa çıkma yasakları sırasında yaşanan çatışmalar, insan hakları ihlalleri ve yıkımlara ilişkin yapılan haberler, fotoğraflar ve görüntülerin paylaşılması ve bunlara ilişkin yapılan yorum niteliğindeki paylaşımlar “örgüt propagandası” için suç delili olarak gösterildi. 

13 aydır tutuklu olan Nedm Türfen’in ilk duruşması 14 Haziran’da Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. (DİHABER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bahçeli: 130 kişiyi vatandaşlıktan çıkarmak mantıklı değil

SONRAKİ HABER

Yargıtay'ın bozma kararı verdiği Cumhuriyet davası bugün görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa