06 Haziran 2017 11:29

Bahçeli: 130 kişiyi vatandaşlıktan çıkarmak mantıklı değil

Grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, Fethullah Gülen dahil 130 kişinin vatandaşlıktan çıkarılması kararını eleştirdi.

Paylaş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Bahçeli, HDP milletvekilleri Tuğba Hezer, Faysal Sarıyıldız ve Gülen Cemaati Lideri Fethullah Gülen'in de aralarında olduğu 130 kişinin vatandaşlıktan çıkarılacağı kararına ilişkin "Bu hainleri vatandaşlıktan çıkarma konusunda acele etmek hem erken hem de mantıklı değildir" dedi.

ALMANYA'YA: 'DURDUĞUNUZ KABAHAT'

Almanya'nın İncirlik üssünden çekilme kararına dair konuşan Bahçeli,  "Durduğunuz kabahat, hepinize uğurlar olsun. Yetmezse Konya'dan da tası tarağı toplar en yakın zamanda Ürdün'e mi gidiyorsunuz, Fizan'a mı gidiyorsunuz, ardınıza bakmadan çeker gidersiniz. İncirlik Üssü yol geçen hanı değildir. Canı sıkılanın kafileler halinde gelip fitne tohumları ekeceği yer değil. Alman parlamenterlerin İncirlik Üssü'nü ziyaret etmek istemeleri iyi niyetli, karşılıklı anlayış, çıkar ve yardımlaşmaya dayanıyorsa bunda bir mahsur olmayacaktır… Yok eğer nalıncı keseri gibi hep kendisine yontuyorsa, kimse kusura bakmasın buna da müsade edilmemeli, edilmeyecektir… Hükümetin bu konudaki göstermiş olduğu hasssiyet ve haysiyetli tavır bize göre son derece isabetlidir" dedi.

DENİZ YÜCEL'E 'SÖZDE GAZETECİ' DEDİ

Bahçeli, tutuklu Die Welt Muhabiri Deniz Yücel'i de diline dolayarak "Almanya'nın bir yanda FETÖ'cülere destek ve himayesi, bir yanda PKK'ya kol kanat germesi iki ülke arasındaki ilişkileri geren bir durumdur, bir meydan okuma halidir. Alman dışişleri bakanının suya sabuna dokunmayan gri sözleri ortadadır. PKK'nın oradaki faaliyetleri gizli değildir… ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmesine gösterilen tepkinin birazı neden terörizme karşı gösterilemez. Almanya kimin yanındadır. Aksi halde iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelme şansı çok az olacaktır… Almanya'nın damgalı hainleri görmeyip  sözde gazeteciyi (tutuklu Die Welt muhabiri Deniz Yücel) mesele yapması anlaşılır şey değildir" şeklinde konuştu.

KATAR'A UYGULANAN TEDBİRLER SALDIRGANDIR

Katar krizine değinen MHP lideri, "ABD Başkanı Donald Trump'ın ziyaretinden kısa süre sonra bu (Katar) krizin çıkması etraflıca düşünülmeli, analiz edilmelidir. Katar'a uygulanan tebdirler saldırgandır" ifadesini kullandı.

VATANDAŞLIKTAN ÇIKARMA KONUSUNDA ACELE EDİLMEMELİ

Bahçeli, aralarında HDP milletvekilleri ve Fethullah Gülen'in de bulunduğu 130 kişinin 3 ay içinde Türkiye'ye gelmemeleri durumunda vatandaşlıktan çıkarılacağını hatırlatarak "Bu hainleri vatandaşlıktan çıkarma konusunda acele etmek hem erken hem de mantıklı değildir. Çünkü bunların hepsinden Türk adaleti önünde hesap sorulmalı 15 Temmuz'un diyeti alınmalı ihanetlerinin bedeli kesinlikle ödetilmelidir" dedi.

DARBECİLERİN GELECEĞİ VARSA GÖRECEĞİ DE VAR

Yeniden darbe yapılacağı iddialarının dolaştığını dile getiren MHP lideri Bahçeli, şunları söyledi: "Yunanistan'a kaçmak üzere Rodos Adasında bekletilen bir grup darbecinin 15 Haziran'ı işaret ederek 'Bu sefer çok kan akacak, bayramı kimin yapacağını göreceğiz' dedikleri gündemdedir. Eğer yeni bir darbe teşebbüsü olursa buna kalkışan böyle bir ihanete yeltenen çıkarsa bilinsin ki bu aziz topraklarda gömülecek ne bir yer ne de cesedinin başına dikilecek bir mezar taşı bulamayacaktır. Darbecilerin gelecekleri varsa görecekleri de vardır. Ve görecekleri yalnızca azap ve dehşet olacaktır. Demokrasi yolundan dönmeyeceğiz. Hak yolundan hakikat çizgisinden millet sevdasından asla ayrılmayacağız. Kontrollü darbe çığırtkanlarına eyvallah demeyecek, 15 Temmuz'u sulandırmaya cüret eden kripto niyetlere, köksüz nankörlere müsaade etmeyeceğiz. Bu milleti yenemeyecekler. Bu devleti alt edemeyecekler. Bu aziz vatana yan gözle dahi bakamayacaklar, aksi halde acı verici sonuçlara katlanacaklardır." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Oğuz Kıllı’yı vuranlar hâlâ yakalanmadı 

SONRAKİ HABER

Eski Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'yi öldüren polis memuru "FETÖ"den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...