06 Haziran 2017 04:33

Dünya Çevre Günü’nde tepki yağdı

5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili siyasi parti, çevre örgütleri ve meslek örgütleri yaptıkları açıklamada hükümetin çevre politikaları eleştirdi.

Paylaş

1972’de Stockholm’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre ve İnsan Konferansı, 5 Haziran gününü Dünya Çevre Günü olarak kabul etti. Konferansta kabul edilen bildirinin ilk maddesinde şöyle yazıyordu: “İnsan, onurlu ve iyi bir yaşam sürmeye olanak veren nitelikli bir çevrede, özgürlük, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları temel hakkına sahiptir.” 

Fakat bildirgenin kabul edilmesinin üzerinden 45 yıl geçti ve dünya, doğanın tahribatı bakımından daha da kötü bir yere geldi. Kapitalizmin yerküreye verdiği zararlar alarm zillerinin çalınmasına neden olurken Türkiye’de hükümetler ve şirketler eliyle devreye sokulan politikalar da tepkilere neden oluyor. 

RANTA ÖRNEK: ZEYTİNLİKLER TASARISI

5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili yazılı basın açıklaması yapan Makina Mühendisleri Odası (MMO) Genel Başkanı Ali Ekber Çakar, “Sermaye-rant çevrelerinin azami kâr hırsı ile ülke, halk yararı ve ekolojik gereklilikler sürekli olarak dışlanmaktadır. Son örneği zeytinlikler yasa tasarısıdır” dedi. Çakar, oda olarak çevrenin katledilmesine karşı yürüttükleri mücadeleyi sürdüreceklerini de belirtti. 

DERELERİN KARDEŞLİĞİ: MÜCADELE GÜNÜ OLMALI

Derelerin Kardeşliği Platformu da 5 Haziran nedeni ile “Yaşamı yağmalamaktan bıkmıyorlar” başlıklı bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada “5 Haziran Dünya Çevre Günü, artık kutlanacak veya vahlanacak bir gün değil; baskı ve yıldırma politikalarına karşı mücadele günü olmalıdır” denildi.

İZMİR BAROSU: ZEYTİNLİKLER YOK EDİLİYOR

İzmir Adliyesi Barosu Adliye biriminin Dünya Çevre Günü için yaptığı açıklamaya Zeytinlikler yasa tasarısı damgasını vurdu. Yapılan açıklamada “Tasarı sadece zeytinliklerin yok edilmesi değil kıyı ve meraların yağma ve talanına da yol açar” denerek kanun tasarısının geri çekilmesi istendi.

CHP’Lİ SARIBAL: TALAN DEVAM EDİYOR

CHP Bursa Milletvekili Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal da yaptığı açıklamada “İktidar Meclis’ten geçirdiği torba kanunlarla yaşam alanlarını katlediyor, adında tarım, orman, çevre ve su geçen bakanlıklar eliyle bir doğa katliamı yaşanıyor” eleştirilerinde bulundu. Sarıbal, “Dünya Çevre Gününü değil ama, çevrenin doğanın kirletilmemesi, ranta açılmaması, talan edilmemesi için mücadele edenleri kutluyorum” dedi.

EMEP: ÇEVRE SORUNUNU YARATANLAR BU SORUNU ÇÖZEMEZ

5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne ilişkin bir açıklama da Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Öznur Oğuz’dan geldi. “Dünyanın yeşili doların yeşilinin hatırına feda edilmektedir” denilen açıklamada doğanın yıkımına neden olan kapitalist politikalar eleştirildi. 

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak için tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırıyorum” sözlerine de tepki gösteren Oğuz  “Tarım alanlarının ortasına/yanı başına kurulan termik santraller; dereleri ve akarsuları yatağından alıp kanal ya da tünelden akıtmak suretiyle çevreyi kurutan HES’ler; Bergama’dan Eşme’ye, Cerattepe’de Yeşil yola kadar AKP Hükümeti döneminde yapılan bütün tarım ve çevre düzenlemeleri ya bir maden şirketini yada enerji şirketini ihya etmektedir” dedi. 
Oğuz, 5 Haziran vesilesiyle halkı talan ve yıkım politikalarına karşı birleşmeye çağırdı.

ORDU VE AYDIN’DA 5 HAZİRAN EYLEMLERLE KUTLANDI

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle HES ve Yeşil Yol’da incelemeler yapan Ordu Çevre Derneği, protesto amacıyla açıklamayı İkidere baraj inşaatında yaptı. ORÇEV Başkanı Gül Ersan yaptığı açıklamada “Kalkınma adıyla göz boyayarak doğaya saldırmayı sürdürüyorlar” dedi. Yönetim Kurulu ve bir grup üye ile HES’ler için yapılan yol çalışmaları bölgesine gezi düzenlediklerini söyleyen Ersan, basın açıklamasını da İkidere’deki baraj inşaatında yapmayı uygun bulduklarını belirtti.

Aydın Çevre Platformu AYÇEP de Dünya Çevre Günü kapsamında sevgi yolunda basın açıklaması gerçekleştirdi. Burada konuşan AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili: “Çarpık sanayileşme anlayışı ile Jeotermal tesisleri buluşunca, Aydın’daki Jeotermal tesisleri, Aydının zeytini, inciri, tüm su kaynakları, ormanlar, 1. Sınıf tarım alanları, meralar ve sit alanları sermayenin, maden ve jeotermal şirketlerinin çıkarı için, tüm canlılar, insan yaşamı yok sayılırcasına talan ediliyor” dedi. Vergili, MHP ve CHP’nin verdikleri Menderes nehrindeki kirliliğin araştırılması önergesinin AKP oylarıyla reddedildiğini belirtti.  (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avustralya'da rehine krizini IŞİD üstlendi

SONRAKİ HABER

Milli Savunma Bakanı Akar: Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...