05 Haziran 2017 21:34

‘Antik Gelecek’ Galeri Khas’da

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğündeki ‘Antik Gelecek’ sergisi, Galeri Khas’da ziyaretçilerini bekliyor.

Paylaş

Kadir Has Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Galeri Khas’da Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğündeki ‘Antik Gelecek’ sergisi ziyaretçilerini bekliyor.

Antik Gelecek’te Çağdaş Sanatçı Genco Gülan, yakın dönemlerde ürettiği, tümü arkeolojik referanslı heykellerini, farklı bir bağlamda ve içerikte bir araya getirerek sanatseverlerle paylaşıyor. Dünyada bir ilki de gerçekleştirecek olan Gülan, sergide ilk defa otonom hareket eden, antik referanslı robot heykellere de yer veriyor.

Prof. Dr. Kahraman, Genco Gülan eserleri için şunları söylüyor: “Bunlar idealden gerçeğe taşınmış yapıtlar değil. Sanat yapıtının idealinin bizatihi sanat yapıtının içinde saklı olduğunu belirleyen çalışmalar. Böylelikle de Gülan kendine, kübizmden pop sanata kadar uzanan ama kent estetiğini de içeren bir sanatsal düzlem oluşturuyor. Ben de bu cesur ve önemli yapıtlar bağlamında antikitenin daima gelecekle ilgili bir yanı bulunduğunu öne çıkarmak istiyorum”.

İNSANININ GELECEKTEKİ EVRİMİ

Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden biri olan Genco Gülan, çoğu Anadolu topraklarından çıkartılmış antik heykelleri yorumlarken öncelikle ‘Halikarnas Balıkçısı’ Cevat Şakir’i referans alıyor. Sanatçı, Hermes, Poseydon ve Zeus’u adeta birer mutant haline getirirken günümüz insanının gelecekteki evrimini sorguluyor. Genco Gülan robotlar ile yaptığı çalışması ile 2005 EMAF ödülü alan ekipte yer almış, 2011 yılında Sovereign Avrupa Sanat ödüllerinde finalist seçilmiş ve 2015 Ege Art Usta Sanatçı ödüllerine layık görülmüştü. Gülan’ın sergisi 13 Temmuz’a kadar Galeri Khas’da ziyarete açık olacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Belediyenin ‘taşeron ressamı’

SONRAKİ HABER

AB Komisyonunun yeni başkanı Ursula von der Leyen oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa