05 Haziran 2017 21:12

Engin Altay: Gülen’in iadesi ancak böyle engellenirdi

CHP'li Engin Altay, Gülen'in vatandaşlıktan çıkarılması kararını 'Gülen’in iadesini bu hükümet, Erdoğan istemiyor' sözleriyle değerlendirdi.

Paylaş

CHP Grup Başkan Vekil Engin Altay, Fethullah Gülen’in vatandaşlıktan çıkartılması kararına ilişkin Hükümete tepki göstererek, “Gülen’in iadesi anca böyle engellenirdi. Gülen’in iadesini bu hükümet, Erdoğan istemiyor” dedi.

Engin Altay, Mecliste yaptığı basın açıklamasıyla gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Haklarında soruşturma yürütülen ve firari durumda olan, aralarında Fethullah Gülen’le HDP’li Vekiller Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer’in de bulunduğu 130 kişi, 3 ay içinde Türkiye’ye gelmezse vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin Altay, “AK Parti hükümeti milletin aklıyla dalga geçmektedir. Vatandaşlıktan çıkarmak insana verilebilecek en büyük cezadır. Siz Gülen’in iadesini engellemek için bulacağınız en iyi çözümü buldunuz. Gülen’in iadesi anca böyle engellenirdi. Gülen’in iadesini bu Hükümet, Erdoğan istemiyor. Hakikaten istiyor olsa böyle bir duyuru ilanı çıkarılmaz.  Bu iş ‘Ben seni vatandaşlıktan  çıkaracağım, işine bak benden uzak dur’ demek. AK Parti Gülen’den hesap  sormak zorunda.  Kendi içindeki darbecilerden de hesap sormak zorunda” diye konuştu. 

Altay, Şırnak Şenova’da helikopterin düşmesi sonucu 13 askerin yaşamını yitirdiği kazanın aydınlatılmasını istedi. Atatürk’e hakaret edenlerin serbest bırakıldığını ancak Cumhurbaşkanını eleştirenlerin cezaevinde tutuklu olduğunu savunan Engin Altay, “Bu millet Atatürk’ü feda etmez. Atatürk milletin ortak değeridir. AK Parti’ye oy veren 20 milyonun da ortak değeridir. Atatürk olmasaydı bugün Ak Parti de olmazdı” dedi. 

RAKKA OPERASYONU

Rakka operasyonunun başlamasına ilişkin Altay şu değerlendirmede bulundu: “IŞİD’in insan kaynağı ve lojistik ikmali için zemin olmaktan Türkiye’nin vazgeçmesi lazım. Türkiye’nin yapması gereken Rakka sonrası  için bir plan ve öngörü  ortaya koymaktır.  Amaç kritik  bölge barışı ve sınır güvenliğidir.” Engin Altay, zeytinliklerin imara açılmasına ilişkin maddeyi anımsatarak “Bugün Çevre Günü. Zeytinliklerin talanına rızamız yoktur. Müsaade etmeyeceğiz”dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Boğaz'da köprülere Beşiktaş bayrağı asıldı

SONRAKİ HABER

Meteorolojiden sağanak uyarısı (24 Temmuz)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa