05 Haziran 2017 20:29

‘Yarım asırlık çözüm’ DBP’li belediyenin projesi çıktı

Yüksekova Belediyesine atanan kayyımın, DBP’li belediyenin hazırladığı projeleri, kendi projesi olarak gösterdiği ortaya çıktı.

Paylaş

Hakkari’nin DBP’li Yüksekova Belediyesine kayyım olarak atanan İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı’nın, DBP’li belediyenin zamanında hazırladığı ancak hayata geçirilemeyen projeleri, kendi projesi olarak gösterdiği ortaya çıktı. Yüksekova Belediye Meclis Üyesi Reşit Güneç, 8 yıldır bekletilen projenin kayyım atanır atanmaz kabul edildiğini söyledi. 

‘2014 YILINDA TAMAMLANMIŞTI’

2009 yılında Belediye Meclisi kararı ile yapımına karar verilen ilçenin altyapı projesinin sürekli engellemelerle karşılaştığını dile getiren Güneç, “Projemiz altyapı, su projesi ve arıtmayı içeriyordu. Yüklenici Hollanda firmasının talebi doğrultusunda bu projeler için 60 bin metrekare arsayı belediyenin bünyesine kattık. Avrupa Birliği’nden de bu proje için İller Bankası hesabına 48 trilyon para yatırıldı. Geriye kalan 7 trilyonu ise belediye karşılayacaktı. Projenin tüm aşamaları 2014 yılında tamamlanmıştı” dedi.

Proje için görüştükleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kendilerine altyapı sorunu olan belediyelerin projelerinin sıralanmaya konulduğunu ve Yüksekova’nın 16’ıncı sırada bulunduğu bilgisi verdiğini kaydeden Güneç, “8 yıldır bekletilen DBP’li belediyenin projesi belediyeye kayyım atandığı için hemen kabul edildi. Hükümet ve ona yakın medya da projeyi, ‘kayyımın farkı’ tarzında verip, projeyi ona mal etti. Yani kayyım, 6 aydır atanmış, lakin bu projenin hazırlanış aşaması bile yılları alabiliyor. Nasıl kayyımın projesi olabilir?” şeklinde sorarak tepki gösterdi. 

  • Yüksekova Belediye Meclis Üyesi Reşit Güneç

‘KAYYIM 12 ARACI DA SAHİPLENDİ’

Güneç, ayrıca DBP’li belediyeler zamanında 4 trilyon karşılığında alınan 3 kepçe, 4 otobüs, 1 ambulans, 1 itfaiye aracı, 1 greyder ile 2 pikabın da atanan kayyım tarafından sahiplenildiğini belirterek, “DBP’li belediyelerin yaptığı projeler bir şekilde engellenirken, şimdi de projelerimizi halka ‘kayyımın hizmeti’ diye sunuyorlar. Halk her şeyin farkında” ifadelerini kullandı. 

KAYYIM: PROJEYİ HAZIRLADIK

Projeye ilişkin Anadolu Ajansının (AA), 19 Mayıs Cuma günü “Yüksekova’nın yarım asırlık su sorunu çözülüyor” başlığıyla servis ettiği haberde, Kayyım Mahmut Kaşıkçı şu ifadeleri kullandı: “13 kuyudan vatandaşımıza su veriyoruz. Bu su hiçbir arıtmaya, ilaçlamaya tabi tutulmadan doğrudan vatandaşımıza veriliyor. Devlet kararını verdi. Bu kapsamda 200 bin nüfusa hitap edecek bir proje hazırladık. Bu projenin tamamında 240 kilometrelik hat döşüyoruz. Bütün mahallelerimizde, sokaklarımızda hatların tamamı yenileniyor.” (DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Form Ambalaj grevi sürüyor

SONRAKİ HABER

Yargıtay'ın bozma kararı verdiği Cumhuriyet davası bugün görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa