05 Haziran 2017 19:40

Beştaş: Bu saldırıyı nasıl izah edeceksiniz?

HDP'li Meral Danış Beştaş, işine geri dönme talebiyle eylem yapan Veli Saçılık'a yönelik polis saldırısını Meclise taşıdı.

Paylaş

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Ankara Yüksel Caddesi’nde işine geri dönme talebiyle eylem yapan ihraç edilen Kamu Emekçisi Veli Saçılık’ın polisin plastik mermilerine hedef olmasını TBMM’ye taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Beştaş, “Kolluğun yerde hareketsiz halde bulunan Saçılık’a onlarca mermi sıkması dikkat çekici bir hadisedir. Yarı baygın halde olan Saçılık’a vatandaşların yardım etmesi de yine kolluk gücü ile engellenmiştir. Kolluk güçlerinin yasaların kendilerine vermiş olduğu silah kullanma yetkisini aştıkları ve hareketsiz duran hiçbir biçimde kaçma riski olmayan bir yurttaşa yönelik orantısız güç kullanımı kamuoyunda derin kaygı uyandırmıştır” dedi.

Beştaş şu sorulara yanıt istedi:

“Kolluk güçlerinin Veli Saçılık’a yönelik orantısız güç kullanımı hadisesinden haberdar mısınız?

Konuya ilişkin orantısız şiddet uygulayan kolluk güçleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

Kolluk kuvvetlerinin yurttaşlara yönelik orantısız güç kullanımının engellenmesine ilişkin çalışma yürütülüyor mu?

Tek kolu cezaevinde kolluk müdahalesiyle kopan Veli Saçılık’ın  yalnız başına olduğu halde, silahsız ve herhangi bir tehdit oluşturmayacak şekilde otururken, öldürücü bir biçimde onlarca plastik mermi ile saldırıya maruz kalmasını nasıl izah edersiniz?" (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İstismar sanığı serbest bırakıldı!

SONRAKİ HABER

CHP, Tank Palet fabrikasının özelleştirme iddiası üzerine oturma eylemi başlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa