Hak-İş: Aleyhimize kampanya yürütülüyor

Hak-İş: Aleyhimize kampanya yürütülüyor

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısının Meclisten geçmemesinin çalışma hayatında kaos yarattığını belirterek, hükümeti bir an önce yasayı gündemine almaya çağırdı. Arslan, Hak-İş’e bağlı sendikaların yasanın çıkmasıyla yetkisini kaybedeceği yönündeki değerlendirmeleri

Yetkili sendikaların belirlenmesinde SGK verilerinin esas alınması konusunda yapılan yasal düzenlemenin Toplu İş Sözleşmesi Yasası geçmeden uygulanmasının yaratacağı sorunlar gerekçe gösterilerek, istatistiklerin yayınlanmadığını, bu nedenle 1 Şubattan bu yana sendikalara yetki tespitleri verilmediğini hatırlatan Arslan, bu nedenle toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin yapılamaz hale geldiğini kaydetti.

Bu süreçte, Hak-İş’e bağlı sendikaların baraj altında kalacağı yönünde söylentiler yayıldığını kaydeden Arslan, “Hayali istatistiklerle Hak-İş’e bağlı sendikalar aleyhine bir kampanya yürütülmesi rahatsızlık vericidir. Bütün kesimler, hayali istatistiklerle, baraj senaryolarıyla uğraşmak yerine Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısının yasalaşması için gayret göstermelidir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net