05 Haziran 2017 17:16

Dersim'de karakoldan atılan havan mermisi köye düştü

Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı Büyükyurt Köyü'ne jandarma karakolundan atılan havan mermisi düştü.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Nazımiye'ye bağlı Büyükyurt Köyü'ne jandarma karakolundan atılan havan mermisi düştü. Büyük bir gürültüyle patlayan havan mermisi nedeniyle köylüler büyük şok yaşarken ceviz bahçeleri de ciddi zarar gördü. Olayda can kaybı yaşanmadı.

İki gün önce Nazımiye’de bulunan Şehit Mehmet Jandarma Karakolundan atılan üç havan mermisinden ikisi kırsal alana düşerken bir mermi de Büyükyurt Köyü’ndeki ceviz bahçesine düştü. Köylülerin çalıştığı esnada düşen havan mermisi nedeniyle köyde büyük korku ve panik yaşanırken ceviz bahçesinde de büyük hasar meydana geldi.

Havan mermisinin düştüğü bahçe sahibi Ali Gündoğdu, “Sabah saatlerinde önce yukarıdaki tepeye iki tane düştü. Üçüncüsü de ceviz bahçemize düştü. Bombanın düşmesiyle toz çıktı ve üzerimize taş parçaları yağdı. Bereket versin kimseye bir şey olmadı. Olaydan sonra gerek ben gerekse de diğer köylülerimiz tedirgin. Korkudan insanlar evlerinden çıkamıyor, sabahlara kadar uyuyamıyor” dedi.

Olayın ardından jandarmanın önce durumu inkar ettiğini belirten Gündoğdu, “Önce tuzak olduğu ve hayvanlar geçerken patlama olduğunu söylediler. Şehit Mehmet karakolu başta inkar etti ancak sonra il jandarma komutanı ile Nazımiye’deki komutan olayı kabul ettiler. Hata olduğunu söylediler. Resimlerle birlikte gelin anlaşırız dediler. İnsanlar bu kadar emek vermiş varını yoğunu buraya dökmüş. Köyümüz 1994 yılında boşaltılmıştı. Yıllar sonra gelerek bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bizim kimseyle alacağımız vereceğimiz yok. Kendi işimizde gücümüzdeyiz. Bizleri rahatsız etmesinler” diye konuştu.

Patlama esnasında dışarıda olduğunu belirten Sakine Kaymaz kızıyla büyük şok yaşadıklarını ve fidanlarının zarar gördüğünü söyledi.

Nazlı Kaymaz isimli köylü patlamayla birlikte üzerlerine taş parçaları yağdığını belirterek “Evimize düşse ölmüş olacaktır” dedi.

Köyde çalışan Savaş isimli işçi, “Taşlar üzerimize yağdı. Köylüler korkudan titriyordu. Telefonlar çekmediği için karakolu da arayamadık. Bu olayların bir daha tekrarlanmamasını istiyoruz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Haber Bülteni - 5 Haziran 2017 Pazartesi

SONRAKİ HABER

Tiyatro Oyuncusu Orhan Aydın, Urla’da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa