05 Haziran 2017 15:40

Yarkadaş: Binlerce yurttaş mağdur ediliyor

CHP'li Barış Yarkadaş, Fatih Sultan Mehmet Hastanesi'nin bazı bölümlerinin kapatılarak Sancaktepe'ye taşınmasına tepki gösterdi.

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Ataşehir'deki Fatih Sultan Mehmet Hastanesi'nin bazı bölümlerinin kapatılarak Sancaktepe'ye taşınmasına tepki gösterek "Poliklinikleri kimseye haber vermeden kapatıyorlar. Yurttaşa saygıları yok" dedi.

Ataşehir İçerenköy Mahallesi sınırları içinde bulunan Fatih Sultan Mehmet (FSM) Hastanesi'nin Çocuk Hastalıkları, Kadın Hastalıkları Bölümü ve Kadın Doğum Poliklinikleri kapatılarak Sancaktepe’ye taşındı. 

Polikliniklerin yaklaşık on iki kilometre öteye taşınmasına tepki gösteren Yarkadaş, "Hastane yönetimi taşınma işlemi için, depreme karşı hazırlık gerekçesini gösteriyor. Hastalara ise Sancaktepe'ye gidin diyor" şeklinde konuştu.

Binlerce Ataşehirlinin hiç kimseye haber verilmeden yapılan taşınma işlemi yüzünden mağdur edildiğini belirten Yarkadaş, "Hastalar adeta on iki kilometre ötedeki hastaneye sürgün edildi. Bilgi veren yok, uyaran yok, hastaya saygı yok" dedi. 

'SİSTEM ZATEN ÇALIŞMIYOR...'

Konuyu gündeme getirmelerinin ardından, bakanlığın "Taşınma işlemi depreme hazırlık amacıyla yapıldı" açıklamasında bulunduğunu belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

"AKP'nin sağlık sistemi zaten çökmüş durumda. Hastaneler hizmet veremeyecek halde... Buna bir de böyle plansız programsız kapatma/taşınma uygulaması eklenince mağduriyet artıyor. Yurttaş hizmet alamıyor. Son örnek ise Ataşehirlilerin yaşadıkları... Hastaneye giden yurttaşa 'Sancaktepe'ye gidin' deniliyor. Yurttaş nasıl gidecek Sancaktepe'ye? Gitse ne olacak? Oradaki hastane Sancaktepe halkına bile yetmiyor. Şimdi bir de Ataşehir'in yükü ekleniyor bu hastaneye... Bakanlık ise çözüm üretemiyor. Olan yurttaşa oluyor. Yurttaşlarımız hastane kapılarında çile çekiyor. İktidar ise sağlıkta devrim yaptıkları yalanını söylemeyi sürdürüyor."

ACİLEN ÇÖZÜM BULUNMALI

Konuyu TBMM gündemine de taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “İlçede başka devlet hastanesi yok. Bakanlık acilen bir çözüm bulmalı, hasta sürgününe son verilmeli" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge de sunan Yarkadaş şu soruları yöneltti: 

"1- Taşınma işleminden önce ilçe halkına bilgi verilmiş midir? 

2- İlçede yaşayan vatandaşların mağduriyetleri nasıl giderilecektir? 

3- 2016 yılında Fatih Sultan Mehmet (FSM) Hastanesi’nin Çocuk, Kadın Hastalıkları Bölümü ve Kadın Doğum Polikliniklerinden yararlanan hasta sayısı kaçtır?

4- Bu ilçedeki hastaların Sancaktepe’ye yönlendirilmesi oradaki hasta yoğunluğunu artırmayacak mıdır? Sağlık hizmeti sunumu nasıl sağlanacaktır?

5- Depreme dayanıksız olduğu ifade edilen binalar ne kadar sürede güçlendirilecektir? Hangi güçlendirme işlemleri yapılacaktır? İlgili işlemlerin ihalesi yapılmış mıdır? İhale bedeli ve işin süresi nedir? İhaleyi alan firma ya da firmalar kimdir?"

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sahibinden.com hakkında soruşturma başlatıldı

SONRAKİ HABER

Hortuma aldırış etmeden çim biçmeye devam etti!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...