05 Haziran 2017 15:02

Çavuşoğlu: Gazeteciler ajan olarak kullanılıyor

Gazetecileri ajanlıkla suçlayan Çavuşoğlu'ya tepki gösteren Yarkadaş 'Çavuşoğlu’nun açıklamaları yargıya baskı ve tutuklu gazetecilere infazdır' dedi.

Paylaş

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, İncirlik krizi için dün Ankara’ya geldi. Gabriel ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşme sonrası ortak basın toplantısı yaptı. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gündeminde Türkiye’de tutuklu bulunan Die Welt Gazetesi Türkiye Muhabiri Deniz Yücel ve yabancı gazeteciler de vardı. Çavuşoğlu, Avrupa’da bir moda başladı. Gazeteciler ajan olarak kullanılıyor. Deniz Yücel ile ilgili soruşturmalar terörle ilgili dedi. Çavuşoğlu’nun açıklamasına tepki ise CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’tan geldi. Yarkadaş, “Çavuşoğlu’nun açıklamaları yargıya baskı ve tutuklu gazetecilere infazdır” dedi.

ÇAVUŞOĞLU, GAZETECİLERİ AJANLIKLA SUÇLADI

Açıklamada, Türkiye’de tutuklu Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in durumunun görüşmede gündeme geldiğini belirten Çavuşoğlu, “Yücel’le ilgili suçlamalar terörle ilgili, gazetecilikle ilgili değil. Bağımsız yargı Yücel’le ilgili soruşturmayı sürdürüyor. Biz konsolosluk erişimi dahil elimizden gelen desteği veriyoruz. Gizli servisler Türkiye’de gazetecileri ajan olarak kullanmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde başka bir ülkenin gazetecisi Türkiye’deki askeri üslerin fotoğrafını çekip Irak’a geçti. Bunla ilgili bir soruşturma başlatılınca, ‘vay efendim gazeteci’. Bu konuda hukuk işliyor.” 

‘GAZETECİLERİ ADETA REHİN OLARAK TUTUYORLAR’

Çavuşoğlu’nun açıklamalarına tepki gecikmedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın Sözcü ve Cumhuriyet’in tutuklu çalışanlarını, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ise tutuklu birçok gazeteciyi “FETÖ bağlantılı olmak ve ajanlık yapmak”la suçladığını hatırlatan Yarkadaş, bu sözlere tepki gösterdi. “AKP’li bakan da gazetecileri ajan ilan ediyor ve polise/savcıya hedef gösteriyor. Bunun anlamı daha çok gazetecinin gözaltına alınacağı ve tutuklanacağıdır” dedi. İktidarın ilişki kurmakta zorluk çektiği ülkelere mensup gazetecileri ya gözaltına aldırttığı ya da tutuklattığını belirten Yarkadaş, “Bu gazetecileri adeta rehin olarak tutuyor, ilgili ülkelerin yöneticileriyle bunun üzerinden ilişki kuruyorlar” ifadesini kullandı. 

‘GAZETECİLERE BOYUN EĞDİREMEYECEKSİNİZ’

160’ın üzerinde gazetecinin uydurma suçlamalarla tutuklu bulunduğuna dikkat çeken Yarkadaş şöyle konuştu: “Binali Yıldırım, Sözcü çalışanları ile Cumhuriyet’in tutuklu yazarlarını FETÖ için algı yaratmakla suçlamış. Bu ülkenin Başbakanı, adalet peşinde koşacağına, gazeteci infaz etmek için uğraşıyor. Biz Gökmen’in, Mediha’nın, Oğuz Güven’in, Kadri Gürsel ve diğer arkadaşlarımızın gazetecilik yaptıkları için tutuklandıklarını biliyoruz. Onları gazeteci oldukları için tutukladıklarını söyleyemedikleri için suç uyduruyor, iftira atıyorlar. Cezaevinde olan ve yargılamaları dahi başlamamış olan gazetecilerin aleyhinde yapılan konuşmalar, onları hedef göstermek ve infaz etmektir. Yargıçlara medya üzerinden adeta talimat veriliyor. Bu düşmanca tutumdan vazgeçin! Gazeteciliğin suç olmadığını artık kabul edin. Kaç kişiyi tutuklatırsanız tutuklatın; bu ülkede gazetecilere boyun eğdiremeyeceğinizi öğrenin.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Kıdem kalkarsa sendika koltuklarında oturmanın anlamı yok’

SONRAKİ HABER

The on-stage rifle is starting to go off in Idlib!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...