05 Haziran 2017 14:36

Gülmen ve Özakça'nın davası 31 Ekim'de görülecek

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın davası 31 Ekim’de Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 

Paylaş

Başlattıkları açlık grevinin 89. günüde olan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça, bir günlük gözaltı süresiyle beraber 14 gündür tutuklu. Gülmen ve Özakça'nın avukatı Selçuk Kozağaçlı Mülkiyeliler Birliğinde basın toplantısı düzenleyerek, müvekkilleri tutuklanmalarına neden olan soruşturma ve davalar hakkında bilgi verdi. 

Gülmen ve Özakça hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde davanın 31 ekim tarihinde görüleceğini belirten Kozağaçlı, davanın iddianamesinde yer alan deliller hakkında basına bilgilendirmede bulundu. 

Kozağaçlı, müvekkilleri hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği ve propagandası” suçlamasıyla dava açıldığını ancak iddianamede örgüt üyeliğine yönelik hiçbir delil bulunmadığını söyledi. 

Müvekkillerinin gazetecilerle olan telefon görüşmelerinin dosyaya delil olarak sunulduğuna dikkat çeken Kozağaçlı, söz konusu delilleri şöyle açıkladı: “Telefonları dinlenmiş, konuşma diyalogları dosyaya konulmuş. Fakat diyaloglar Nuriye ve Semih'in silahlı terör örgütüne üye olmadıklarını kanıtlayacak nitelikte. Gazetecilerle olan telefon görüşmeleri de dosyada delil olarak sunulmuş. Acun Karadağ, bir gazeteciyle olan diyaloğunda ağzı ve yüzün gaz içerisinde olduğunu ve bu yüzden de röportaj yapamayacağını söylüyor.”

TUTUKLULUĞA İTİRAZA CEVAP YOK

Kozağaçlı, Gülmen ve Özakça'nın 3 ay teknik takip altına alındığını ancak hiçbir örgüt üyesiyle bağının kurulamadığını sözlerine eklerken, delil bulunamayınca Gülmen ve Özakça'nın internet paylaşımlarının dosyaya delili olarak sunulduğunu belirtti. Kozağaçlı, söz konusu internet paylaşımlarını da göstererek, suç unsuru içerecek bir şeyin yer almadığını ifade etti. 

Kozağaçlı, Gülmen ve Özakça'nın tutukluluk durumlarıyla ilgili yaptıkları itiraza 10 gündür cevap verilmediğini, tutukluluğa itiraz haklarının kullandırılmadığını belirtti. Kozağaçlı, Gülmen ve Özakça'nın cezaevinden yolladığı mesajı da paylaşarak, “Hapishanede bile işimize iade etseler açlık grevini sonlandıracağız. Bizim tutuklu olmamız önemli değil zaten dosyanın içi boş serbest kalacağız” dediklerini aktardı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yarımel: Dink cinayetine bilerek göz yumdular

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...