05 Haziran 2017 14:23

Türkiye'den ilk 'Katar' açıklaması: Üzüntü verici

Türkiye'den Katar krizine dair yapılan ilk açıklama Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan geldi.

Paylaş

Türkiye'den, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin öncülüğündeki devletlerin Katar'la diplomatik ilişkileri kesme kararına ilk açıklama geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, basın toplantısında yaşananlar için "Üzüntü verici bir gelişme" yorumunda bulundu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN RESMİ AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın bu sabah Katar ile diplomatik ilişkilerini kesme ve Katar'a yönelik bazı yaptırımlar uygulamaya koyma kararı aldıkları öğrenilmiştir. Bu karardan büyük üzüntü duyuyoruz." denildi.

Bölgenin çeşitli ülkelerde devam eden krizler nedeniyle derin bir istikrarsızlıktan geçtiği vurgulanan açıklamada, "Böyle bir dönemde bölgesel dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'nin stratejik iş birliği içinde olduğu, bölgesel barış, güvenlik ve istikrar bakımından önemli bir role sahip bulunan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyelerinin kendi aralarındaki görüş ve yaklaşım farklılıklarını diyalog yoluyla çözmeleri en halisane temennimizdir." ifadesi kullanıldı.

Açıklama, şunlar kaydedildi: "Terörizmle mücadele başta olmak üzere bölgemizin karşı karşıya olduğu tehdit ve sınamalarla, ancak birlik ve beraberlik içinde mücadele edilebileceği unutulmamalıdır. Türkiye, bölgesinin sorumlu bir aktörü ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Zirve Dönem Başkanı olarak dost ve kardeş ülkeler arasında yaşanan bu anlaşmazlığa en kısa sürede çözüm bulunması hususunda üzerine düşeni yerine getirmeye hazırdır."

Türkiye, son dönemde bölgede Katar'ın en önemli müttefiki olarak öne çıkıyordu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

4 kişilik aile tek odada yaşam mücadelesi veriyor

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...