05 Haziran 2017 14:22

4 kişilik aile tek odada yaşam mücadelesi veriyor

Tokat'ta 4 kişilik Çetinkaya ailesi tek katlı evin bir odasında yaşamaya çalışıyor.

Paylaş

Tokat’ta kent merkezine 21 kilometre uzaklıkta bulunan Gözova Köyü'nde oturan Bekir Çetinkaya 32 yıl önce çalışmak için İzmir'e gitti. İzmir'de 30 yıl boyunca inşaatlarda bekçilik yapan Çetinkaya, 2 yıl önce artık çalışamadığı için köyüne döndü. Babasından kalan tek katlı 2 odalı briketten yapılma evin kullanılabilir durumda olan tek odasında 42 yaşındaki eşi Zeynep Çetinkaya ve çocukları 11 yaşındaki Feyzi, 3 yaşındaki Ayşe ile birlikte hayatlarını sürdürmeye başladı. 

‘KİMSE SİGORTAMI YAPMADI’

İzmir'de yıllarca inşaat bekçiliği yaptığını ifade eden Çetinkaya “Çalıştığım yerlerde kimse sigortamı yapmadı. Yaşlandığım için ben de ailemle birlikte babamdan kalan köydeki evime döndüm. Şimdi tek göz bir odada yaşıyoruz. Bütün ihtiyaçlarımızı tek odanın içerisinde gideriyoruz. Gelirimiz olmadığı için çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum." dedi.

‘FARELERLE BİRLİKTE YAŞIYORUZ’

Köy sakinlerinin getirdikleri erzaklar ile gıda ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyleyen Çetinkaya köyde tarlası bulunmadığını, diğer çiftçilerin yanlarında zaman zaman gündelikçi olarak çalıştığını ifade etti. Zeynep Çetinkaya ise, evlerinin çok kötü durumda olduğunu, fareler ile birlikte yaşadıklarını söyledi. 

Ailenin Tokat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından belirli aralıklar ile yardım aldığı belirtildi. Köy muhtarı Ekrem Şimşek ise ailenin mağdur durumda olduğunu söyledi. (Tokat/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Irak ile Katar'dan ilişkileri güçlendirme açıklaması

SONRAKİ HABER

Türkiye'den ilk 'Katar' açıklaması: Üzüntü verici

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...