05 Haziran 2017 12:29

HDP Milletvekili Atalan: TRT kamunun mu AKP'nin mi?

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, TRT Haber'in tek taraflı bir yayın politikasını izlediğini ifade ederek konuyu soru önergesi ile Meclis'e taşıdı.

Paylaş

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, TRT Haber'in referandum döneminde yanlı ve tek taraflı yayın yaparak Anayasayı, yasaları ve yayın ilkelerini çiğnediğini ve bu aynı tutumu referandum sonrasında da sürdürdüğünü belirterek konu ile ilgili Meclis'e bir soru önergesi sundu. Önergede daha önce HDP Grup Başkanvekilleri Ahmet Yıldırım ve Filiz Kerestecioğlu tarafından, TRT Haber Kanalına yaptırım uygulanması için RTÜK'e başvuruda bulunulduğu da hatırlatıldı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulmuş soru önergesinde şu sorular yer aldı:

  1. TRT Haber, kamu kanalı mıdır, yoksa AKP’nin kanalı mıdır?
  2. TRT Kanununda değişiklik yaparak, yayın esaslarından “tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamak” ibarelerini çıkarmayı düşünüyor musunuz? 
  3. Bütçesi HDP’lilerin de vergisiyle oluşan TRT, neden HDP’ye yer vermemektedir?
  4. TRT bütçesinin, 6 milyon yurttaşa düşen kadarını HDP’li yurttaşlara iade etmeyi düşünüyor musunuz?
  5. Tek yanlı, taraflı yayın yaparak kendi yayın ilkelerini, Anayasa ve yasaları çiğneyen TRT Haber kanalındaki sorumlular hakkında idari ve adli bir işlem başlatmayı düşünüyor musunuz?

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe'den Mehmet Ekici açıklaması

SONRAKİ HABER

Rabia Naz Vatan'ın ölümünün araştırılması komisyonu toplandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa