05 Haziran 2017 07:15

Guterres, Akıncı ve Anastasiadis ile New York'ta görüştü

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs müzakereleri için Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis ile görüştü.

Paylaş

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey müzakereleri iççin Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis ile ABD'nin New York kentindeki BM Genel Merkezi'nde yemekli toplantıda bir araya geldi.

Sputnik’in haberine göre, Akıncı, Guterres'in daveti üzerine karşı tarafın ısrarcı ön koşullarının neden olduğu tıkanıklığı görüşmek üzere New York'ta olduklarını söyledi.

Toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Akıncı, "BM Genel Sekreteri'nin daveti üzerine karşı tarafın ısrarcı ön koşullarının yarattığı tıkanıklığı görüşmek üzere New York'tayız" dedi.

Kıbrıs sorunun çözümü konusunda kararlı olduklarını ve bu nedenle Cenevre'de ocak ayında düzenlenen konferansın yeniden yapılması umudu ve beklentisi ile New York'a geldiklerini belirten Akıncı, "Şimdi her zamankinden daha fazla siyasi irade ve kararlılığa ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Akıncı, Şubat 2014'te üzerinde anlaşılan ilkelere ve Cenevre'de 12 Ocak'taki konferansın sonuç bildirgesine bağlı kalınırsa yolun açılabileceğini sözlerine ekledi.

Anastasiadis ise 'yapıcı bir diyalog' için New York'ta olduklarını söyledi.(DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'OHAL’inizle, yasalarınızla işçi yol yürüyemez'

SONRAKİ HABER

ABD, Afganistan savaşında halka düzenli olarak yalan söylemiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa