05 Haziran 2017 04:52

Jantsa işçisi: Kıdem hayatımızdır

Tahsine Saran Aydın Organize Sanayi Bölgesinde kurulu Jantsa fabrikasında 16-24 vardiyası işçileriyle kıdem tazminatını konuştu.

Paylaş

Tahsine SARAN
Aydın

Aydın Organize Sanayi Bölgesinde kurulu Jantsa fabrikasında 16-24 vardiyası işçileriyle servislerinden indikleri sırada görüştük. Aydın Merkez, Nazilli, Köşk, Umurlu’dan gelen işçiler fabrikaya girerken bir yandan Evrensel’in kıdem ekini işçilere dağıttık, bir yandan işçilerle sohbet ettik. Jantsa işçisi kıdem tazminatına sahip çıkmaya hazır. İşçiler fabrikada örgütlü Birleşik Metal-İş’in hem kendilerini bilgilendirmesini hem de kararlar almasını istiyor. 

7 yıllık bir işçiyle konuşuyoruz önce: “Kıdem tazminatı bizim için ‘hayat’ demektir. Çocuklarımızın yemek, gelecek parası. Biraz önce haberlerden fona devredileceğini duydum tam bilgim yok ama fon olmaz. Biz önceden işten çıkınca paramızı patrondan alıyorduk ama şimdi muhatabımız fon, yani devlet olacak. Devlette kendi alacağını bırakmaz kuruşuna kadar alır ama kendi vereceği olduğu zaman almak zor. İşçilere parasını vermezler.” Fonla birlikte patronların daha rahat işçi atacağına dikkat çeken işçi, bir yandan da fabrikadaki sorunları sıraladı: “Bakın aslında bu fabrikada bir sürü yolunda gitmeyen şeyler var ama Aydın’da yine sürekli ve birazda olsa düzenli çalışan tek fabrika. Mesela ben kaynakçıyım ateşin önünde her yerim yanıyor diğer işçilerle aynı ücreti alıyorum. Bana performans ücreti verilmesi  gerekiyor. Sonra haberiniz var mı 19 Mayıs tatil ama biz mesai yaptık. Ben kalmayacağımı söyledim ama hemen tehdit ettiler, fazlada sivrilmek istemedim. 14 saat çalışıyorsun mesai ücretini elden veriyorlar.” Fabrikada Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğunu hatırlatıyoruz. “Evet” diyor ve devam ediyor “Sendika temsilcilerine de iletiyoruz ama hiç ses yok. Kıdem tazminatı konusunda da sendikadan daha bir ses, bilgilendirme yok. Bakalım daha yeni başlıyor. Talep edeceğiz. Temsilcimize soracağız zorlayacağız.” Yanındaki işçilerden biri “Kıdem bizim geleceğimiz”, diğeri ise “kıdem ile ilgili daha bir bilgilendirme yok. Temsilci toplantıya gitti ona soracağız” diyor.

Bu kez mesai çıkışındayız. Nazilli-Köşk servisine giriyoruz. Nazilli’den bir işçi “10 yıldır buradayım kazanılmış haklarımızı geri alıyorlar fona devredilmesini istemiyoruz. Neyin ne olduğunu da tam bilemiyoruz” dedi. 

Yan yana oturan iki işçiyle konuşuyoruz. Biri 10 yıldır aynı fabrikada çalışıyor. “Fona devredilmesini istemiyoruz. Kimse bir  açıklama yapmıyor. Sendikada bir şey yapmıyor. Ama artık işçiler ne gerekiyorsa yapmalı” diyor.  Söz cam grevinin yasaklanmasına geliyor. İşçi tepkili: “OHAL var diye grevleri yasaklıyorlar. OHAL’le işçilerin grevinin ne ilgisi var, bir anlam veremiyoruz.” 

Köşkten gelen genç işçi ise “4 yıldır buradayım. Fona devredilmesini istemiyoruz. Daha yeni gündeme geliyor. Tartışacağız bir araya gelip bir şeyler yapmalı artık. İsyan mı ne olursa olsun artık” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Çukurova’nın ‘omuz memurları’

SONRAKİ HABER

İmamın dövdüğü iddia edilen çocuk yoğun bakımda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa