05 Haziran 2017 00:07

Payas Organize Sanayi'de iş cinayeti

Hatay'ın Payas ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde, fabrikanın kazanı patladı: Bir işçi yaşamını yitirdi, on kadar işçi yaralandı.

Paylaş

Halil İMREK
Adana

Hatay'ın Payas ilçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Kılıçlar Kütük Üretim Tesisinde, demir eritmeye yarayan kazan patladı. Patlamanın etkisiyle, fabrika alev almaya başladı. Fabrikada çalışan işçilerin haber vermesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. İtfaiye, kısa sürede yangını söndürürken, fabrikada çalışan Mustafa Damar'ın cansız bedenine ulaşıldı. Patlama sonucu çıkan yangında, çok sayıda yaralı olduğu belirtilirken, yaralılar Dörtyol ve Payas ilçelerindeki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Hatay’ın Payas ilçesi Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Kılıçlar Kütük Üretim Tesisinde potanın delinmesi sonucu patlamanın meydana geldiği öğrenildi. Yaşanan patlama sonucu Mustafa Damar adlı işçi yaşamını yitirken birçok işçi de yaralandı. Patlama sonucu Payas OSB’ye HBB İtfaiyesi ve ambulanslar sevk edildi. Çevre hastanelere sevk edilen yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi. Cumhuriyet Savcılığı ve güvenlik güçleri olay yerinde inceleme yaptı, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

ÇOK SAYIDA İŞ CİNAYETİ YAŞANIYOR

Hatay ili metal sektörünün yoğun olduğu bir bölge. Bölge, bir o kadar da örgütsüz. Hızla haddehaneler kuruluyor. Ucuz işçilik, sendikasız çalışma yaygın. Kömürden, enerjiden, ham maddeden kısamayan patronların tek kıstıkları işçinin ücreti ve işçi sağlığı, iş güvenliği için alınmayan önlemler. İskenderun’dan Osmaniye’ye kadar uzanan bölge son dönem sık sık işçi cinayetleri ile gündeme geliyor.

İskenderun Payas ve Dörtyol bölgesi çok sayıda demir çelik işçisinin çalıştığı sanayinin yoğunlaştığı bir yer. Türkiye’nin en önemli metal sanayi merkezlerinden biri. İskenderun, Payas, Dörtyol ve Osmaniye’de onlarca irili ufaklı, kimi entegre olan demir çelik fabrikalarında toplamda 30 bin kadar metal işçisi çalışıyor. Bölgede örgütsüz, düşük ücretle çalışan işçiler yoğunlukta. Çalışma koşullarının kötüleştirilmesiyle, azgın kâr hesaplarıyla ve "Maliyeti artırır" diye alınmayan iş güvenliği önlemleri sonucu bölgede onlarca işçi hayatını kaybediyor.

Daha önce Osmaniye Organize Sanayi’de benzer bir iş cinayeti yaşanmış ve üç işçi ölmüştü. Bölgede bugüne kadar İSDEMİR, MMK METALURJİ, Yücel Boru, Yolbulan Metalurji gibi birçok metal fabrikasında iş cinayetleri yaşandı.

Hatay ilindeki metal iş kolunda, Türkiye’nin diğer bölgelerindeki metal iş kolu ile kıyaslandığında işçiler arasında sendikalı çalışma oranı çok düşük. Ağır sanayi ve yıpranmanın olduğu iş kolunda işçi ücretleri de çok düşük.

ÖNCEKİ HABER

Halk TV ve 20 kanalın yayını kesildi

SONRAKİ HABER

2019 YKS sonuçları açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa