04 Haziran 2017 17:01

Arjantinli kadınlar: Kadına şiddetten devlet sorumludur

Arjantin ve Uruguay’da binlerce kadın sokaklara çıkarak, kadın cinayetlerini protesto etti, “Kadına şiddetten devlet sorumludur” dedi. 

Paylaş

 

Güney Amerika’nın komşu ülkeleri Arjantin ve Uruguay’da  #NiUnaMenos (Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz) kolektifi çağrısıyla bir araya gelen kadınlar dün akşam üstü meydanları doldurarak, “Kadınları hayatta istiyoruz!” diye haykırdı. Çağrı Arjantinli kadınlardan gelmişti. 

Arjantin’de protestoların merkezi, başkent Buenos Aires’teki Mayıs Meydanı olsa da Mendoza, Cordoba, Santa Fe, Formosa ve Rosario gibi birçok kentte de kadınlar yürüyüşler düzenledi. 

Telesur’un haberine göre #NiUnaMenos Kolektifi adına yayınlanan bildiride de yürüyüşün, cinsiyetçi şiddet konusunda istatistik dahi tutmayan devletin şiddetine karşı yapıldığı belirtildi. 

Polisin şiddete uğrayan kadınlara kötü muamelesine ve hukuk sisteminin şiddet gören kadınlara adalet sağlamadaki etkisizliği eleştirildi. Öte yandan kadınlar, Tupac Amaru Lideri Milagro Sala’nın da derhal serbest bırakılmasını talep etti. 

Uruguay’da da Feminist Koordinasyon’un çağrısıyla başkent Montevideo’da yürüyen kadınlar, “Acımız öfkeye dönüşsün, öfkemiz mücadeleye, sesimiz çığlığa!” dediler. 
Yapılan konuşmalarda ise sadece 2017 yılında Uruguay’da 15 kadın cinayeti işlendiği belirtildi. 

Türkiyeli kadınlarda dün İstanbul’da Arjantinli kadınlarla dayanışma eylemi düzenleyerek kadına yönelik şiddeti protesto etmişlerdi. 

YÜRÜYÜŞE KATILAN KADINLAR NELER SÖYLEDİ?

Buenos Aires’teki yürüyüşe katılan kadınlar Pagina12 gazetesine konuştular. Onlardan bazılarını kısaltarak yayınlıyoruz:

Karin Llanos (Ev işçisi): Kurumsal şiddete karşı yürüyorum. Göçmen olduğumuz için, belgelerimiz ve evimiz olmadığı için iki kat etkileniyoruz. Eşlerimizin ve patronlarımızın şiddetine katlanıyoruz, çünkü istemediğin şeyleri yapmak zorunda hissediyorsun. Toplumsal cinsiyet bilinci olmaması çarkın dönmesini sağlıyor. Fakat şimdi kendi aramızda yardımlaşmaya çalışıyoruz. O yüzden #NiUnaMenos yürüyüşü benim için, kadınlar ve hatta erkekler için gelecekte olumlu bir değişiklik yaratabilmesi açısından çok önemli. Onlar (erkekler) bu durum karşısında sağırlar ve körler, değişebilmek için dinlemeleri gerekiyor. 

Reina Flores (Ev kadını): Kadınlar ölmesinler, korkmasınlar, mahallelerdeki şiddet son bulsun diye geldim. Ayrıca anneler olarak çalışabilelim ve çocuklarımıza bakacak kreşler olsun istiyorum. Çocuk yetiştirmekle para kazanmak arasında tercih yapmak istemiyorum. 
Geldim çünkü kadınlar için daha çok hak istiyorum. 

Sol Diebel (Kıyafet tasarımcısı): Ni Una Menos ile birlikte kızkardeşlikte bir değişim oldu. Kadınlar arasında dayanışma arttı.  Şiddet devam ediyor, fakat her seferinde daha fazla görünür oluyor. Annelerimizin jenerasyonunun da yürüyüşlerde olmasını isterdim, onlar için zor olduğunu anlıyorum ama Ni Una Menos ile birleşmeleri lazım. 

Mercedes Finazzi (Moda uzmanı): Erkekler feminist hareketi anlamıyorlar. İktidarlarını kaybedeceklerini düşünüyorlar. Fakat yeni nesil kadınlar değişiyorlar, daha güçlüler ve bizim gördüğümüz eğitimden farklı şekilde yetiştiriliyor olmaları çok önemli. 


Cecilia González (Meksikalı Gazeteci): İlk Ni Una Menos yürüyüşünde daha çok hüzün ve yalnızlık vardı. Yürüyüşte kimse kimseyle konuşamuyordu, hemen ağlamaya başlıyordu. Fakat bugün tam tersi neşe ve daha fazla birlik var. Arjantin’deki kadın hareketi Latin Amerika ve birçok Avrupa ülkesi için öncü oldu. Tıpkı kayıp anneleri ve büyükannelerinin olduğu gibi, Arjantinli kadınlar yeniden uluslararası toplum için, kitlesellikleri ve örgütlenme kapasiteleriyle bir örnek oldular. 

Andrea Majul (Sunucu): Ni Una Menos, bardağı taşıran ve şelaleye dönüşen damlalar gibi, kolektif bilincin yayılmasında domino etkisi yarattı. Kız ve erkek çocuklarının farklı bir bakışla yaşamaları çok önemli. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Altyazı’nın Haziran sayısı bayilerde

SONRAKİ HABER

Dizi setinde, set çalışanlarına hakaret 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...