04 Haziran 2017 13:09

Nâzım Hikmet Nilüfer’de şiirleri ile anıldı

Nâzım Hikmet, ölümünün 54’üncü yılında Bursa Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi tarafından düzenlenen etkinlikte anıldı.

Paylaş

54 yıl önce yaşamını yitiren dünyaca ünlü şair Nâzım Hikmet Bursa Nilüfer’de şiirleri ile anıldı. Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi tarafından düzenlenen etkinlikte katılımcılar büyük ustanın şiirlerini okudu. Nâzım Hikmet Çınarlığı’nda düzenlenmesi planlanan anma etkinliği, hava şartları nedeniyle Nilüfer Kent Konseyi’nde yapıldı.

Etkinliğe Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp’in yanı sıra Nilüfer Kent Konseyi gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı. Anma töreninde konuşan Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, Nâzım Hikmet’i Türkçe’nin en büyük şairi olarak tanımladı.

Nâzım Hikmet’in bütün yaşamını halkının kurtuluş mücadelesine adadığını vurgulayan Enginalp, “O, şiirlerini bağımız ve eşitlikçi bir Türkiye’den yana yazmıştır. Nâzım’ın sevilmesinin en büyük nedeni de halkının sorunlarını kendi sorunları gibi görmesidir. Nâzım Hikmet, bağımsız, demokratik ve laik bir Türkiye’nin yaratılmasında çok büyük emek harcadı. Yaşamı boyu bunun için mücadele etti.  Nâzım Hikmeti her zaman minnetle andık ve anmaya devam edeceğiz” dedi.

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp’in konuşmasının ardından etkinliğe katılanlar usta şairin, “Masalların Masalı”, “Gülhane Parkı” ve “Memleketim” gibi dünyanın diğer pek çok diline çevrilmiş şiirlerini okudu. (Bursa/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İznik gölünde ölen su samuru kıyıya vurdu

SONRAKİ HABER

Ordu Çevre Derneği: "Deniz Yıldızı" projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...