04 Haziran 2017 12:57

CHP Genel Sekreteri: Zeytin üreticileri tek yürek olmalı

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, İzmir Dikili’de zeytin üreticileriyle bir araya geldi. Sındır, zeytinlik yasasına tepki gösterdi.

Paylaş

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, İzmir Dikili Bademli’de zeytin üreticileri ile bir araya geldi. Dikili Ziraat Odası'nı da ziyaret eden Sındır, zeytincilikle ilgili yasa tasarısının TBMM Komisyonu'nda kabul edildiğini hatırlatarak, “Bu tasarının arkasında madenciler lobisi var. Bugün altın madeni arayanlar zeytinlikler nedeniyle işletme açamıyor. Bu kanun değişikliğinin temel nedeni ulus aşırı sermaye ve altın işletmeleridir” dedi.

Türkiye’nin üretimi yok edecek, ortadan kaldıracak bir paketle karşı karşıya olduğunu söyleyen CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, şöyle konuştu:
“Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'ndan sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesine ilişkin tasarı geçti. Şimdi Genel Kurul'a gelecek. Bu tasarı yasalaşırsa doğamız, çevremiz ve zeytinlik alanlarımız talan edilecek. Meralarımız yok edilecek. Hayvansal üretimimiz ortadan kaldırılacak, dışa bağımlılığımız aratacak. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne bu ülkede en çok önem verilen üretim alanlarından birisi zeytinlik alanlarımızdır. Sözde Üretimi Destekleme Paketi'ni köy köy gezip halkımıza anlatacağız.”

‘ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞINDA DIŞA BAĞIMLI HALE GELİRİZ’

Yapılan düzenlemenin genel kurulda yasalaşması halinde Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağında da dışa bağımlı hale geleceğini ifade eden Sındır, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şimdiye kadar hükümet 6 kez bu yasa tasarısını getirdi ama kamuoyunun tepkisi ile geri döndürüldü. Zeytin sevgidir, zeytin barıştır zeytin atalarımızdan, dedelerimizden teslim aldığımız emanettir. Eğer bu tasarı genel kuruldan geçerse bırakın torunlarımıza, çocuklarımıza bile yar olmadan yok olup gidecekler. Bugün zeytin alanları varlığının arttırılması için çalışılmalıyken bu paketle zeytin alanları yok ediliyor. Türkiye’de bulunan tüm zeytin üreticilerini tek yürek olmaya davet ediyorum. Toplumsal muhalefetle birlikte bu değişikliğe dur diyebiliriz.” (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üreticiler zeytinlikleri imara açan tasarıya tepkili

SONRAKİ HABER

The on-stage rifle is starting to go off in Idlib!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...