04 Haziran 2017 12:32

Üreticiler zeytinlikleri imara açan tasarıya tepkili

Manisa Akhisar’da üreticileri zeytinliklerini imara açacak yasaya tepkili.

Paylaş

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nı, üç günlük yoğun mesaisinin ardından kabul etti.

Zeytin üreticileri, “Bu düzenleme zeytinliklerin ölüm fermanıdır. Bu düzeltme bizi kurtarmaz" diyerek tasarıya tepki göstermişti. Zeytinliklerin imara açılmasına yönelik tasarıya bir tepki de zeytinin başkenti Akhisar'dan geldi. Akhisar Ticaret Borsası tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Borsa'ya en fazla işlem hacmi yaptıran firmalara plaket, teşekkür ve takdir belgelerin verildiği ödül töreninde sektör, tasarının geri çekilmesini istedi.

Zeytinin Türkiye'nin tarihine tanıklık eden, barışın simgesi ve yeşil doğasıyla turizmin en büyük partneri olduğunu, en önemlisi de her zeytin tanesinin tüm insanlığa sağlık verdiğini söyleyen Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, “Biz 190 milyon olan zeytin ağacı sayımızı 400 milyona çıkarma hedefindeyken, bu tasarı tarihe, turizme ve sağlığa darbeden başka bir anlam taşımıyor” dedi.

Alhat şöyle devam etti:
“Hangi bilim insanına sorarsanız sorun, hiçbiri size, 'Zeytin ağacını kesin yerine sanayi tesisi yapın' demez, diyemez. Çünkü bilim gerçektir. Zeytinin sağlık verdiği de bilimsel bir gerçektir. Sağlık mı istersiniz yoksa bu ağaçların kesilerek sağlığımızın elden gitmesini mi? Biz zeytinciler olarak inanıyoruz ki Meclis, 'hayır' diyen 80 milyonun yanında yer alacaktır. Unutmayın zeytini keserseniz, hastane kapısından çıkma imkanınız olmaz.” (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meteoroloji Ege ve Marmara için uyardı: Yağış geliyor

SONRAKİ HABER

Hrant Dink'in arkadaşları: Nefret suçlarıyla yüzleşecek yere gelemedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...