04 Haziran 2017 11:04

Honaz'daki kiraz üreticisini dolu ve yağmur vurdu

Denizli'nin kiraz deposu Honaz’da hasadın başlamasına iki hafta kala yağan dolu ve yağmur rekolteyi yarıya düşürdü.

Paylaş

İzmir Kemalpaşa'dan sonra kiraz hasadına başlanan ikinci merkez Denizli'nin Honaz ilçesinde kiraz üreticisi, yağmurlar nedeniyle hüsrana uğradı. İlçede yaklaşık 10 bin dekar alanda yapılan Napolyon kirazı olarak bilinen 'A900' cinsi kiraz üretiminde bu yıl hasada iki hafta kala iklim şartlarının olumsuz gitmesi nedeniyle rekoltede yüzde 50 oranında kayıp oldu.

Büyük bölümü Avrupa, İskandinav ve Arap ülkelerine ihraç edilen Napolyon kirazın rekoltesi yarıya düştü. Kemalpaşa'nın ardından kiraz hasadının başladığı ikinci merkez olması nedeniyle her yıl ürünlerini yüksek fiyatlara satan kiraz üreticileri, bu yıl verilen fiyattan memnun olduklarını, ancak ihraç edecek kiraz olmadığını söyledi. İlçede her yıl yaklaşık 8-9 bin ton kiraz ihracatı yapılırken, bu yıl bu rakamın 4-5 bin tona düşmesi bekleniyor.

Honoz'da Napolyon cinsi kiraz üretimi yapan çiftçi Mehmet Ali Bayrak, bu yıl ağaçlarının veriminin iyi olduğunu, ancak hasattan 2 hafta önceki olumsuz hava koşullarının kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Bayrak, şöyle dedi:
“Önce rüzgar kirazları döktü, dalları ayırdı, söktü. Ardından dolu, sonrasında hiç durmayan yağış bizi olumsuz yönde vurdu. Altın yılımızı yaşayacakken, en kötü yılımızı yaşıyoruz. Çok zor durumdayız.”

İhracata ayrılan ürünün kilo fiyatının bu sene 12 liradan başladığını belirten Bayrak, “Yağmur yağdıkça düştü. Şu an 9-9,5 lira civarında. Ama ihracata gidecek kiraz bulamıyoruz. Bazı bahçelerde yüzde 80 zarar var, çok büyük bir zararımız var” diye konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Öğretmene sürgün yargıdan döndü

SONRAKİ HABER

Tiyatro Oyuncusu Orhan Aydın, Urla’da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa