04 Haziran 2017 05:15

‘Mülakatta bize taşeron çalışacağımızı söylemediler’

Uluslararası Af Örgütü'nde taşeron çalıştırıldıkları için iş bırakan yüz yüzecilerden Sinem Sıla Şensoy ile konuştuk.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Uluslararası Af Örgütü’nde insan hakkı ihlallerini kamuoyuna duyurmak için çalışan 15 yüz yüzeciden 13’ü Af Örgütü’nün kendilerini taşeron olarak çalıştırdığını ifade ederek iş bırakmaya gitti. “İnsan hakları alanında çalışan bir kurumun taşeron çalıştırmasına karşıyız” diyerek iş bırakan yüzyüzecilerden Sinem Sıla Şensoy, işe başlamadan önce Af Örgütü’nce mülakata alındığını belirtti ve şöyle devam etti: “Mülakatta taşeron olarak çalışacağımıza dair hiçbir şey söylemediler. Konusu geçmedi. Zeta İnsan Kaynakları’nda ‘anketör’ olarak görünüyoruz. Ama Zeta’ya ilk gittiğimde “anketör” olarak gözüktüğümü bile bilmiyordum açıkçası.”

Sokaklarda insanlara Af Örgütü’nün çalışmalarını anlatan ve kampanyaların devamı için destek toplamaya çalışan 15 yüzyüzeciden 13’ü iş bıraktı. Talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerini devam ettireceklerini açıklayan yüzyüzecilerden biri de Sinem Sıla Şensoy. Evrensel’e konuşan Şensoy, 1961 yılından bugüne herkesin insan haklarına ulaşabildiği bir dünya için kampanyalar üreten, insan hakları ihlallerini önlemek üzere mücadele eden ve küresel bir hareket olan Uluslararası Af Örgütü’nün kendi misyonu ve prensipleriyle örtüşmeyecek çalışma koşullarını kendi çalışanlarına dayattığını anlattı. 

10 Mart’ta Af  Örgütü’nde çalışmaya başladığını ifade eden Şensoy, yüzyüze projesine başlamadan evvel Af Örgütü’nün mülakatına ve eğitimlerine katıldığını söyledi. Şensoy, bu mülakatlar sırasında taşeron çalıştırılacaklarına dair kendilerine bir bilgi verilmediğini, taşeron çalıştırıldıklarını bir arkadaşından duyduğunu dile getirdi. “Taşeron çalışma Türkiye’nin bir gerçeği” diyen Şensoy, “Çoğu iş veren taşeron çalıştırıyor ama Af Örgütü insan hakları ihlallerine karşı çalışan bir kurum. Bu nedenle taşeron çalıştırması bana çok yanlış geldi. Yaklaşık 1 ay taşeron olduğumu bilmeden çalıştım. Daha sonra bu süreçten haberdar oldum. Diğer yüzyüzeci arkadaşlarımızla toplandık ve bu süreçte ne yapabiliriz diye konuştuk. Avukatlarla görüştük, onlar neler yapabileceğimizi bize aktardı” dedi. 

'DESTEKÇİ YAPMAMIZ İÇİN  BASKI KURULUYOR’

Şensoy, prim usulü çalıştıklarını ve destekçi yapamadıkları zaman işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını da şu sözlerle ifade etti: “Arkadaşlarımızdan biri yaklaşık 20 gün çalıştıktan sonra performans gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. Oysa o arkadaşımız bu konuda çok azimliydi, işini çok severek yapıyordu. Bu arkadaşımız 20 gün boyunca çalıştıysa 3 destekçi yapabilmişti. İş verene göre 20 gün boyunca çalıştıysa 20 tane yapması gerekiyormuş. Af Örgütü’nün bu odakla çalıştığı bize en baştan belirtilir, ona göre çalışma yapabilirdik. İçerde ve sahada üzerimizde baskı hissetmeye başladık. Çalışmaya başlamadan önce bizi bir kenara çekip uyarıcı bir dille destekçi yapmamızı istiyorlar ve baskı kuruyorlar. Bu baskı kurulunca da yaptığın işin bir anlamı kalmıyor. Çünkü çalışma sırasında insanlara anlattığımız ve savunduğumuz şeyler çok güzel şeyler. Yapılan çok güzel işler vardı ama bu baskıyı hissedince de ‘ben bu işi destekçi için mi yapıyorum’ demeye başlıyorsun. Sahaya çıkarken karşımdaki insana bir şeyler aktarabilmek, onunla aynı fikirde olduğumu bilmek bile benim için güzel bir anlam ifade ediyor. Bu, destekçi yazmaktan daha çok önem arz ediyor benim için.” 

‘AF ÖRGÜTÜ’NÜN TAŞERON ÇALIŞTIRMASINA KARŞIYIZ’

Aracı şirket olarak düşündüğü Zeta İnsan Kaynakları’nda “anketör” olarak göründüklerini kaydeden Şensoy, işe alınırken girdikleri mülakatı Af Örgütü’nün yaptığını ve taşeron olarak çalışacaklarına dair hiçbir bilginin kendilerine verilmediğini söyledi. Af Örgütü’ne sözlü ve yazılı olarak taleplerini aktardıklarını anlatan Şensoy kendilerine verilen cevabın, “Bizim bunu sağlayacak kaynağımız ya da maddi gelirimiz yok” şeklinde olduğunu söyledi.  Şensoy konuşmasını şöyle sürdürdü: “Taşeron mevzusunu rafa kaldırırsak bir kısım sosyal haklarımızı karşılayabileceklerini söylediler. Biz böyle bir teklifi kabul etmiyoruz. Temelde Af Örgütü’nün taşeron çalıştırmasına karşıyız amacımız sosyal haklar değil amacımız tüm haklardan yararlanmak, bizden sonra gelenlere de bu hakları ve şartları sağlamak. Buradaki amacı aslında doğru düzgün ilerletebilmek.Uluslararası Af Örgütü’nde çalışıyorsunuz ama çalışan olarak gözükmüyorsun. En büyük eksiklik bu. Biz bunu bir yerde belirtmek istesek ya da CV’mize koymak istesek bile koyamıyoruz. Hak ihlali yapıyorlar ama sokakta insanlara hak ihlaliyle ilgili bir şeyler anlattırıyorlar. Görüştüğümüz bir yetkili, ‘Ben 30 yıldır çalışıyorum. Hangi üniversiteli öğrencinin kadrolu olmaya hakkı varmış da çalışacakmış’ dedi. Derdimiz kadrodan ziyade haklarımızdan faydalanabilmek. Yarım gün çalışsak bile buna hakkımız var çünkü bu kurumun çalışanıyız, bu kurumda çalışıyor olarak görülmemiz gerekiyor buna her türlü hakkımız var. Sadece ofis çalışanları ya da kadrolu çalışanlar değil biz de burada emek veriyoruz. Bu işi yapan aslında bizleriz, biz insanlara bunu anlatıyoruz, biz tanıtıyoruz, burada en fazla emek veren insanlardanız. Destekçi sağlıyorsak, kaynak geliştiriyorsak, buradaki projeleri ve kampanyaları insanlara aktarabiliyorsak en fazla emek sarf eden insanlardanız.” 

Taşeron çalıştırılan yüz yüzeciler, bugün saat 12.00 ile 19.00 arasında Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda olacak.


AF ÖRGÜTÜ’NDEN AÇIKLAMA

UAÖ’nün konuya ilişkin yaptığı açıklama şu şekildeydi: “Yüzyüze projesi 2011 yılında, bültenimize abonelikler gerçekleştirerek tanıtım yapmak ve destekçi sayısını artırmak amacıyla başlatıldı. Kamuya açık alanlarda, hafta sonları gibi esnek saatler ile yürütülen bir proje olduğundan, Yüzyüze ekipleri yarı zamanlı çalışanlardan oluşuyor. Haberlerde de belirtildiği üzere, çalışanların çoğunluğu öğrenci. Projenin bu özellikleri nedeniyle sıkça kısa süreli çalıştıktan sonra ekipten ayrılan ve ekibe yeni katılan çalışanlar oluyor. Böyle bir süreç karşısında proje; başlangıcından itibaren bir insan kaynakları şirketinden hizmet alarak yürütülecek şekilde kurgulandı ve bu şekilde sürdürüldü.”

ÖNCEKİ HABER

Çocuklarımızın geleceği için direniyoruz

SONRAKİ HABER

Sağlık emekçilerinin öncelikli TİS talebi güvenceli çalışma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa