04 Haziran 2017 05:05

Çocuklarımızın geleceği için direniyoruz

Yenişehir’de fabrika önüne gelen cam işçilerinin eşleri ve çocukları, grev yasaklarına karşı mücadeleyi birlikte sürdürdükleri mesajı verdi.

Paylaş

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Grev yasağına rağmen eylemlerini sürdüren Kristal-İş üyesi cam işçilerine destek ziyaretleri sürüyor. Yenişehir’de bulunan fabrika önüne gelen cam işçilerinin eşleri ve çocukları, bu mücadeleyi birlikte sürdürdükleri mesajı verdi. “Birlik içinde hareket ettiğimiz sürece patron daha fazla dayanamayacak” diyen cam işçileri sendikaya da “İşçi hazır daha ileri adımlar atılmalı” çağrısını bir kez daha yineledi.

‘DAHA ÖNCE DE GREVİMİZ YASAKLANDI, AYNI HATAYA DÜŞMEYECEĞİZ’

Grev yasağına rağmen eylemlerini fabrika içinde sürdürdüklerini söyleyen bir cam işçisi, “Gün geçtikçe destek ziyaretleri artıyor. İnsanlar cam işçilerini konuşmaya başladı. ‘Ne istiyor bu işçiler’ diye. Bizim taleplerimiz net; Bu sözleşme en başta üç yıllık değil iki yıllık olacak. 2.60’dan aşağı inilmeyecek” dedi. İdari maddelerde bir değişme olmasını istemediklerini belirten işçi şöyle devam etti; “Yıllardır bu fabrikaya emeğimi, alın terimi döktüm ve şimdi hakkım olanı istiyorum. Ama hükümet patronla bir olmuş hakkımız olanı vermemek için uğraşıyorlar. Grevimizi yasaklayarak bunu açıkça gösterdi bizlere. Biz de bu yasakları tanımadığımızı göstermek için fabrikada eylemlere başladık. Eylemlerimiz yavaş yavaş artıyor. Fakat bu yetmez, artık daha ileriden eylemlere geçmeliyiz. Bu işi bu sene bitireceğiz başka çaremiz yok. Bir önceki grevimiz de yasaklanmıştı ve sonucu cam işçisi için kötü oldu. Tekrar aynı hataya düşmeyeceğiz.”

‘KAZANILMIŞ HAKLARI DA YOK ETMEK İSTİYORLAR’

“Hükümet cam işçilerinden ne istiyor? Grevlerimizi yasaklıyor sürekli” diyen bir başka işçi ise, “Bu fabrikayı bugünlere getiren bizleriz. Fabrika her sene büyüdü, devleşti. Biz ise her sene bir adım geriye gittik. Devede kulak kaldı cam işçisi. Ama patron bununla yetinmiyor, daha çok istiyor. İşçinin kazanılmış haklarını da yok etmek istiyor. Hükümet de buna destek olunca daha da vurdumduymaz oluyor patron” şeklinde konuşuyor. 

‘GREV YASAĞI BÜTÜN İŞÇİLERE MESAJ’

Bu mücadelenin cam işçisiyle sınırlı olmaması gerektiğini ifade eden aynı işçi, “İki gündür farklı yerlerden destek ziyaretleri oluyor. Türk-İş’e bağlı sendikalar geldi, metal işçileri geldi, demokrasi güçleri geldi. Ama bugün en anlamlı destek eşlerimizden ve çocuklarımızdan geldi. Cam işçisi artık daha bir moralli. Bu destekler artmalı ve sahiplenme genişlemeli. Çünkü burada verilen mesaj sadece cam işçilerine değil bütün işçilere. ‘Biz istersek size bir şeyler veririz’ diyorlar. ‘İstemezsek grevlerinizi yasaklarız, vermeyiz’ diyorlar. O yüzden bu yasaklara karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Bugün cam işçisinin başına gelen yarın metal işçisinin, gıda işçisinin, tekstil işçisinin başına gelecek” dedi.

CAM İŞÇİLERİ AİLELERİYLE DİRENİYOR

Fabrika içinde eylemlerini sürdüren cam işçilerine destek ziyareti gerçekleştiren cam işçilerinin eşleri ve çocukları, “Biz bugün buraya eşleri mizin yalnız olmadıklarını göstermek için geldik. Patrona da bu direnişi ailecek sürdürdüğümüzü göstermeye geldik. Kararlı olduğumuzu görsünler artık” dedi. 

Çocuklarımızı da getirdik görsünler bu çocukların geleceği için eylem yapıyor babaları” diyen işçi eşleri, “Her yerden destek için gelenlerin olduğunu söylüyorlardı. Biz de ‘Neden fabrikanın önüne gitmeyelim? Biz de bu eylemlerin bir parçası olalım’ dedik ve desteğe geldik. Onlar fabrikada çocuklarımızın geleceği için uğraşırken, bizler de dışarıda bu eylemlere nasıl destek oluruz onun için uğraşacağız. Büyük bir aile olduğumuzu görürler umarım artık. Birbirine kenetlenmiş cam işçileri ve aileleri var. Çocuklarımızın geleceğini onlara bırakmamak için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tunus’ta direniş rüzgarları esiyor

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa