03 Haziran 2017 20:00

Rektörün eş atamasına tepki

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ'ın kendi eşini üniversiteye enstitü sekreteri olarak atamasına tepki gösterildi.

Paylaş

Denizli'deki Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ'ın, öğretmen eşi Derya Bağ'ı İslami İlimler Enstitüsü'ne enstitü sekreteri olarak atamasına Eğitim- İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, CHP Milletvekili Melike Basmacı ve CHP İl Başkanı Teoman Sancar tepki gösterdi. Rektör Hüseyin Bağ ise kadroya 10 yıllık devlet memurluğu şartının arandığını, eşinin Arapça Öğretmenliği Bölümü'nü bitirdiğini ve bu şartları taşıdığı için atamanın yapıldığını söyledi.

Pamukkale Üniversitesi'ne 19 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Bereketli İmam Hatip Ortaokulu'nda öğretmen olarak görev yapan eşi Derya Bağ'ı, yeni kurulan Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü'ne enstitü sekreteri olarak atadı. Rektör Bağ, atama kararını savunarak bunu eşi olduğu için değil, yetkin birisi olduğu için yaptığını söyledi.

'SKANDAL BİR ATAMAYLA KARŞI KARŞIYAYIZ'

Olayın kamuoyunda duyulmasının ardından başta sosyal medya üzerinden olmak üzere, atamaya yoğun tepki geldi. Denizli'de siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları da atamanın etik olmadığını belirterek tepkilerini dile getirdi.

Eğitim-İş Sendikası Denizli Şubesi Başkanı Namık Kemal Aydoğan, atamayı 'skandal' olarak yorumladı. Aydoğan, "Eğitim camiamızda yaşanan binlerce sorunun yanında, Denizli'de yaşanan skandal bir atamayla karşı karşıyayız. Bu haberi üzülerek, ama şaşırmadan duyduk. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı binlerce eğitim emekçisinin yanında sadece rektörün kendi eşinin atanmış olması çok manidardır. Biz bu atamaları daha önce de çok duyduk. Kayırmacılık, kadrolaşma son hızıyla devam ediyor. Kimse bu süreçte adaletten bahsetmesin. Adalet bugün hak arayana ceza, güçlüye kalkan olmuş durumdadır. Yapılan atamayı yadırgıyoruz. Doğru bulmuyoruz ve kınıyoruz" dedi.

'ALLAH'TAN KORKMAZ, KULDAN UTANMAZ MISINIZ?'

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı ise olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Basmacı açıklamasında şunları dile getirdi:

"O makama layık başka birini bulamadınız da mı eşinizi sekreter yaptınız? Son dönemlerde yaptığı atılım ile Denizli'nin yüz akı olan Pamukkale Üniversitesi'ndeki kadro yetersiz mi ki; siz eşinizi o makama getiriniz? Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz mısınız? Hak ve adalet var. Kural tanımaz, etik değerleri bir kenara bırakarak yaptığınız atamanın toplum vicdanında sizi aklayacak hiçbir haklı tarafı olamaz. Bu gücü ve kural tanımazlığı aldığınız kesim, bir gün gelir sizi de mağdur edebilir. Eşinizin akademik hayatını kimse tartışmıyor. Kağıt üzerinde her şey tamam olabilir. Etkili ve yetkin de olabilir. Ne olursa olsun, mühim olan makama birinci derece yakınınızı atamanız. Sizi sağduyulu ve vicdan ölçüsünde bir kez daha düşünmeye davet ediyorum. Denizli'nin yüz akı olan bir eğitim kurumunun başarılarla ülke gündemine geleceği bir dönemde üniversitemizin bu tip polemiklerle konuşuluyor olması rahatsız edicidir. Aklın ve bilimin ışığında hareket etmesi gereken üniversite yönetimini daha duyarlı olmaya davet ediyorum. (Denizli/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Süper Lig sona erdi: Bursa kümede kaldı, Rize düştü

SONRAKİ HABER

İran: Hürmüz Boğazı'nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa