03 Haziran 2017 18:57

Şile'deki doğal miras tahrip ediliyor

İstanbul’un Şile ilçesinin sahillerinde bulunan doğal kaya oluşumlarının tahrip edilmesine tepki gösterildi.

Paylaş

İstanbul’un Şile ilçesi batı sahili bölgesi Doğancılı Mahallesi plajında bulunan doğal kaya oluşumlarının tahrip edilmesine  Şile Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı ve aynı zamanda Coğrafyacı Jeolog Nabi Evren tepki gösterdi.

"BU ALANIN İSMİNİ BORUKAYALAR OLARAK BELİRLEDİK"

Nabi Evren "Kapadokya’da nasıl bir miras jeolojik oluşumları görüyorsak bu alanıda Jeolojik Miras alanda taş oluşumu olarak görmek mümkün" dedi. Nabi Evren "Bunların terminolojik isimleri "Eolinit ev Kokonit" oluşumu olarak adlandırılmakta, bu oluşumların günümüzden 7 bin sene ile 800 bin sene arasında oluşmuş sahil kumul oluşumları olduğunu düşünüyoruz. Kokonitteki deliklerin yani bizim “Boru Kayalar” olarak adlandırdığımız bu yapı dünyada üç yerde görülmekte. Bunlardan ikisi Çin de ve Bahama’larda ve üçüncüsünün de  Şile’de"dedi.

Evren, Şile ilçe Merkezine sadece 20 km uzaklıkta olan bu alanın mutlaka “Doğal Sit Alanı” ilan edilerek koruma altına alınmasının gerekliliğine dikkat çekti.

Jeolog Nabi Evren; Bu bölgede yaptığımız bu doğal güzellikler ile ilgili her türlü bilgileri ilçemiz Kaymakamı Salih Yüce ve Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’na da bilgi verdiklerini ve kendilerinin son derece duyarlı yaklaştıklarını belirterek "Bu konuda alanda çalışma yaparken bölge ile ilgili Prof. Dr. Evren Erginal’ın “Şile´de Eolinit Oluşumu ve Kumul Paleocoğrafyası” kitabını yayınladığını ve kitabı bizzat Belediye Başkanı Can Tabakoğlu’na imzalı olarak teslim ettik" dedi. Nabi Evren kayaların tahrip edilmesinin önlemesi konusunda da vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'ya Gezi tepkisi

SONRAKİ HABER

HSBC 35 bin kişiyi işten çıkaracak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...