03 Haziran 2017 15:36

'Hasta mahpus Nihat Baymış serbest bırakılsın'

İHD Hapishane Komisyonunun düzenlediği F Oturumu'nun 271'incisi, altı yıldır hapishanede bulunan kanser hastası Nihat Baymış için gerçekleştirildi.

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonunun hasta mahpusların durumuna dikkat çekmek için düzenlediği F Oturumu'nun 271'incisi, Nihat Baymış için gerçekleştirildi.

Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen insan hakkı savunucuları, "Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır", "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın", "Tecrit öldürür, F Tipi Hapishaneler kapatılsın" yazılı pankartların yanı sıra "271. Hafta F Oturması Nihat Baymış serbest bırakılsın" pankartı açarak hasta mahpusların fotoğraflarını taşıdı.

'NİHAT BAYMIŞ HASTALIĞININ SON EVRESİNDE'

Altı yıldır hapishanede bulunan kanser hastası Nihat Baymış'ın durumunu aktaran İnsan hakları Derneği Hapishane Komisyon üyesi Selma Eroğlu, "6 yıldır İzmir-Şakran Hapishanesinde bulunan Nihat Baymış'a, yaklaşık bir yıl önce kan kanseri teşhisi konuldu. Şu anda İzmir Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kemoterapi tedavisi gören Nihat Baymış, kan kanserinin son evresini yaşıyor. Vücudunda çeşitli bozukluklar meydana gelmiş durumda ve doktorlar bu şekil bozukluğunun ileri düzeyde olduğu söylüyor " dedi. 

Eroğlu, Nihat Baymış'ın ağabeyi Vedat Baymış'ın, kardeşinin hapse girmeden önce herhangi bir sağlık sorunu olmadığını, son bir yılda ise lösemi teşhisi konulduğunu söyledi.

Eroğlu, "İnsan hakları savunucuları olarak Nihat Baymış'ın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.

Eylem, "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın", "Nihat Baymış serbest bırakılsın" sloganları ile son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pervin Buldan'ın eşi Savaş Buldan mezarı başında anıldı

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...