03 Haziran 2017 18:55

Ali İsmail Korkmaz ödülleri dayanışma akademilerine

Ali İsmail Korkmaz’ın anısına verilen Yaşam Ödülü, bu yıl dayanışma akademilerine verildi.

Paylaş

Gezi Parkı eylemleri sırasında  Eskişehir’de 2 Haziran 2013 gecesi Yunus Emre Caddesi’ne çıkan Sanayi Sokakta polisler ve esnaf tarafından ölümüne sebep olacak şekilde dövülen Ali İsmail Korkmaz anıldı.

İlk program Ali İsmail Korkmaz’ın saldırıya uğradığı Sanayi Sokak'ta 2 Haziran günü 16.00-16.30 saatleri arasında gerçekleşti. Buradaki anmaya Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, ağabeyi Avukat Gürkan Korkmaz, Türk Tabipler Birliği Başkanı Raşit Tükel, Taksim Dayanışması’ndan Mimar Mücella Yapıcı, KESK, DİSK, TTB ve TMMOB yöneticileri, Dayanışma Akademileri temsilcileri, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, kitle örgütü temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

ANNE EMEL KORKMAZ: İLK KEZ BU SOKAĞA GELİYORUM                                                                      

Ali İsmail Korkmaz'ın dövüldüğü sokağa ilk kez gelen Anne Emel Korkmaz konuşmakta zorlandı. Korkmaz, ‘İlk kez bu sokağa geliyorum. Ali, 4 yıl önce hayatını kaybetti. Alişimi çok özledim. Onu öpemiyorum, koklayamıyorum. Sizler ona sahip çıktınız, teşekkür ediyorum’ dedi. Baba Şahap Korkmaz da ‘Bizleri yalnız bırakmayan, Ali’ye sahip çıkan herkese, Eskişehirlilere teşekkür ederim’ şeklinde konuştu.

Taksim Dayanışma Platformundan Mücella Yapıcı, Gezi direnişi sırasında katledilen gençlerin isimlerini tek tek ifade ederken törene katılanlar  “burada” diye ses verdi. TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat ise ‘Bizler, bu kentin aydınlık yüzlü insanları, bu kente büyük umutlarla gelmiş olan Ali İsmail’e sahip çıkamadık. O güne kadar birçok kritik dava bu kente taşınırken ne yazık ki Ali İsmail’in davasında şehir bir anda ‘güvensiz şehir’ haline dönüştürülüp davası bizlerden kaçırıldı. Failler ispatlanmışken, aldıkları cezalar ne bizlerin ne de kamuoyunun vicdanlarını tatmin etmedi. Onlara verilmiş sözlerimiz var. Onların hayal ettiği ülkeyi yaratana kadar bu uğurdaki mücadelemizi sürdüreceğiz’ dedi. Konuşmaların ardından ‘Ali İsmail Korkmaz onurumuz’dur yazılı büyük boy Ali İsmail fotoğrafına karanfiller bırakıldı.

ALİ İSMAİL KORKMAZ YAŞAM ÖDÜLÜ

İkinci program, ödül programı olarak Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde 17.00- 21.00 saatleri arasında gerçekleşti. Ödül törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP milletvekili Utku Çakırözer, KESK, DİSK, TTB, TMMOB genel merkez temsilcileri de katıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise yazılı mesaj gönderdi.

Ali İsmail Korkmaz’ın anısına verilen Yaşam Ödülü, Gezi direnişinin toplumsal bellekte yaşatılmasının; Gezi direnişinde yitirilen gençlerin unutulmamasının;  antidemokratik uygulamalara karşı direnenlere ve bu uğurda yaşamını yitirenlere karşı duyulan saygının bir ifadesi olarak görülüyor. Yaşam Ödülü’nün ilki Taksim Dayanışmasına, ikincisi Cumhuriyet Gazetesi yazarları Erdem Gül ve Can Dündar’a verilmişti. Ali İsmail Korkmaz 3. Yaşam Ödülleri ALİKEV, Eskişehir Tabip Odası, Eskişehir TMMOB İKK, Eskişehir DİSK Bölge Temsilciliği ve KESK Eskişehir Şubeler Platformu tarafından düzenleniyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen organizasyonda Yaşam Ödülü, Prof. Dr. Korkut Boratav ve Dayanışma Akademileri’ne verildi. KHK’lerle akademiden ihraç edilen akademisyenlerin oluşturduğu Dayanışma Akademileri adına ödülü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Doç. Dr. Yasemin Özgün, Öğretim Görevlisi Dr. Murat Yıkılmaz aldı.

ÜNİVERSİTELER İHRAÇ LİSTESİ HAZIRLIYOR

Ödül sahipleri tören öncesi kısa konuşmalar yaptılar.  Konuşmalardan öne çıkanlar şöyle:

Prof. Dr. Korkut Boratav: Türkiye’de devleti yönetenler Cumhuriyet tarihi boyunca biat etmeyen bilim insanlarını cezalandırmıştır. 50 yıl önce babam, 34 yıl önce ben, bu dönemde de geçmişte asistanım olmuş kişiler ve onların asistanları atıldı. Görüldüğü gibi kuşaklar boyunca devam ediyor uygulama fakat geçmişte bir şekilde telafi olanağı da sunuluyordu. Bu dönem gibi gaddar uygulamalar yoktu. Şimdi sorgusuz sualsiz atıyorlar, kamu hizmetlerinden men ediyorlar, pasaportuna el koyuyorlar, gözaltına alıp tutukluyorlar. Bilen bilir de bilmeyenlere söyleyeyim. İhraç listelerini üniversite yönetimleri hazırlıyor.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu: 2010 referandumundan sonra AKP devlet oldu. 7 Haziran sonrası emir devleti oldu. Her şey emirle oluyor. Yaşam hakkına saldırıyorlar. Düşman görülmeme hakkı vardır herkesin. Devleti yönetenler herkesi düşmanlaştırabiliyor. İlk talebimiz işimize geri dönmek değil barıştır. Şu ana kadar 452 barış imzacısı işinden edildi. Bizlere, topluma bu uygulamaları yapanları rahatsız etmeye devam edeceğiz.

Doç. Dr. Yasemin Özgün: Deneyimlerimiz ufkumuzu genişletti. Kesinlikle mücadeleye ve dayanışmaya devam edeceğiz. Özgür akademi peşindeyiz. Yeni bir akademi anlayışı yaratıyoruz.

Dr. Murat Yıkılmaz: Eskişehir Dayanışma Derslerini okula dönüştürüyoruz. Sadece bilgi paylaşmayacağız, bilgi üretmeye devam edeceğiz; aynı zamanda ve doğal olarak zararlı fikirleri anlatmayı sürdüreceğiz

TÖREN SONRASI KONSER

Ödül töreninin sonunda Tuncel Tercan ve Bilal Demir dinletisi gerçekleşti. (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Avcılar'da kurşun isabet eden Oğuz Kıllı yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Yolsuzluğu açığa çıkarmak istediği için açığa alınan öğretmen intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa