03 Haziran 2017 13:38

SODEV'den Evrensel'e dayanışma ziyareti

Sosyal Demokrasi Vakfı, Evrensel'e dayanışma ziyaretinde bulundu. Ziyarette böylesi baskı dönemlerinden dayanışmayla çıkılacağı vurgulandı.

Paylaş

Sosyal Demokrasi Vakfı'nın (SODEV) Şubat ayında göreve gelen Başkanı Babür Atila ve SODEV Genel Sekreteri Barbaros Dinçer Evrensel'e dayanışma ziyaretinde bulundu.

Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı,Yayın Kurulu Üyesi Ercüment Akdeniz ile görüşen Atila ve Dinçer dayanışma duygularını iletti.

SODEV’in kongresine ilişkin bilgi veren Babür Atila, “Baskılar giderek artıyor. Bu baskı döneminde dayanışmanın artması lazım. Böylesi dönemlerden ancak dayanışmayla çıkılabilir. Ortak mücadele etmemiz lazım. Biz ziyaretlerimizi bu kapsamda sürdürüyoruz. Yan yana mücadele edeceğimiz bütün kurumları da ziyaret etmek niyetindeyiz. Türkye’de şu anda bir enkaz var, bu zaten ortada. Ama bu enkazı tek tek ortadan kaldıracak durumda değiliz hiçbirimiz. Biz inanıyoruz ki bugün yarın bu enkazı yaratanlar gittiğinde Türkiye’yi birlikte ayağa kaldıracağız” diye konuştu.

‘BU SÜREÇLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ’

Dayanışma ziyaretinden dolayı teşekkürlerini ileten Fatih Polat,  “Türkiye'de basın açısından şöyle bir tablo var: Sadece Cumhuriyet’ten 13 isim tutuklu. 170 dolayında gazeteci tutuklu toplamda, çok sayıda medya organı kapatıldı. Bizim de çok sayıda davamız var. Salı günü 301’den yargılandığımız önemli bir dava var. Biz basın özgürlüğü bayrağını dik tutmaya çalışıyoruz ve 7 Haziran’da gazetemiz Evrensel 23 yaşına basacak. Geçtiğimiz süreçleri biliyorsunuz, 3 kere kapatma oldu, Metin Göktepe’yi kaybettik” dedi.

Türkiye’de basına yönelik baskılara rağmen gazetecilerin mesleklerine sahip çıktığının altını çizen Polat, “50 yıllık gaztecinin de genç bir gazetecinin de basın özgürlüğünü savunduğu davalar yaşanıyor. Mesleğe sahip çıkan önemli bir damar var, bu direniş geleneği önemli. Eğilmiyoruz. Bu süreci birlikte aşacağımızı düşünüyoruz, yalnız yürümemek lazım” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Astana görüşmelerinin 5. turu 12-13 Haziran'da

SONRAKİ HABER

Fikret Orman: Aziz Yıldırım benim için bitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...