03 Haziran 2017 08:01

Kadınlar meralarının ellerinden alınmasına karşı yol kapattı

Kütahya'da meralarına müze yapılmak istenen çoğu kadın 300 kişi yolu kapatarak eylem yaptı.

Paylaş

Kütahya'da daha önce merkeze bağlı köy olan İnköy Mahallesi'nde oturan çoğunluğu kadın yaklaşık 300 kişi, hayvan otlattıkları meranın ellerinden alınmak istenmesine tepki gösterdi. Ellerinde sopa, tırmık, kazma, kürek ve baltayla Kütahya-Eskişehir karayolunu yaklaşık 1 saat araç trafiğine kapatan kadınlar, Vali Ahmet Hamdi Nayir'in gelmesiyle yolu trafiğe açtı.

İnköy Mahallesi'nde oturanlar dün öğle saatlerinde traktörlerle ve yanlarında yaklaşık 2 bin kadar büyükbaş hayvanlar birlikte Kütahya Otogarı karşısındaki arkeoloji müzesi inşaatının olduğu İnköy Çayırı olarak adlandırılan yere geldi. Çoğunluğunu yöresel beyaz başörtü takan kadınların oluşturduğu kalabalık, temeli yeni atılan müze inşaatının durdurulmasını istedi.

Müze yapılacak yerin köye ait mera olduğunu, yıllardan beri burada hayvanlarını otlattıklarını söyleyen kadınlar, işçilerin kaldığı konteynerlere sopalarla vurarak 'Müze istemiyoruz' diye bağırdı.

Kadınlar daha sona Kütahya-Eskişehir karayolunu araç trafiğine kapattı. Kadınlar Vali ve Belediye Başkanı gelmeden yolu trafiğe açmayacaklarını söyledi.

Bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Kütahya Emniyet Müdürü Hasan Çevik de olay yerine gelerek kadınlara yolu trafiğe açmaları konusunda uyarıda bulundu. Kadınlar müdür Çevik'e Vali gelmeden yolu trafiğe açmayacakları tekrarladı.

Yolun kapanması nedeniyle karayolunda yaklaşık 8 kilometrelik araç konvoyu oluştu.

Daha sonra olay yerine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile Belediye Başkanı AKP'li Kamil Saraçoğlu geldi.

Vali Nayir kadınlara öğleden sonra Valiliğe gelmelerini ve konuyu orada konuşup bir çözüme kavuşturacaklarını söyledi. Bunun üzerine kadınlar yolu trafiğe açtı. (Kütahya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da sis etkisi

SONRAKİ HABER

CHP'li Karaca: Sel felaketinden 2 gün önce verdiğimiz önerge reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa