03 Haziran 2017 02:29

BMGK, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları genişletti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları genişletme kararı aldı.

Paylaş

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yaptırım listesine 14 Kuzey Koreli ve 4 firma daha eklendi. Kişi ve kurumlara seyahat yasağı ve varlık dondurma yaptırımları uygulanacak. ABD tarafından sunulan tasarı 15 üyeli BMGK'da oy birliğiyle kabul edildi.

Yaptırım listesinde Kuzey Kore'nin sınır ötesi casusluk operasyonlarının başındaki isim olduğu iddia edilen Cho Il U da bulunuyor.

BMGK, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006 yılından bu yana askeri ve ekonomik yaptırımlar uyguluyor.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, BMGK'nın Kuzey Kore'ye net bir mesaj gönderdiğini belirterek, "Balistik füze denemelerine son verin ya da sonuçlarına katlanın" dedi.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi ise BMGK'nın bu kararının uluslararası toplumun Kuzey Kore'nin nükleer silah geliştirmesini engellemeye çalıştığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Rusya'nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov ise 'hayal kırıklığı' olarak nitelendirdiği kararı veto etmemesine rağmen ABD'yi "düşmanca adımlar atarak" uluslararası ilişkilerde iş birliğini zorlaştırmakla eleştirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Otomobil ile kamyon çarpıştı: 1 ölü, 7 yaralı

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...