03 Haziran 2017 01:57

İbrahim Kalın: ÖSO ile Rakka operasyonu yapılabilirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın 'ÖSO ile Rakka operasyonu yapılabilirdi. Suriye üzerinde başka bir vekalet gücü oluşturuluyor.' dedi.

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Rakka operasyonunun YPG ile gerçekleştirilmesini ve ABD'nin YPG'ye silah yardımını eleştiren kalın Kalın, "ÖSO ile Rakka operasyonu yapılabilirdi. Obama yönetimi teklifimizi bir kenara koydu. Başka hesaplar olduğu belirgin" ifadelerini kullandı.

Kalın Rakka operasyonunda YPG yer alırsa Türkiye'nin operasyonda yer almayacağını ABD yönetimine ilettiklerini belirterek "Suriye'nin kuzeyinden Türkiye'ye yönelik bir tehdit algılanırsa gereğini yaparız dedik. ABD'den Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek adımları atacağız açıklaması geldi. İşbirliğine tabii ki açığız. ABD ile çalışmaya devam edeceğiz. ABD'nin bu konuda hata yaptığı çok açık" şeklinde konuştu.

Kalın'ın açıklamaları şöyle:

"Çerçeveyi Sayın Cumhurbaşkanımız, Trump ile yaptığı görüşmede ortaya koydu. Oradaki görüşmede Cumhurbaşkanımız aldıkları kararın yanlış olduğunu ifade etti. Biz iddiamızda ısrarcıyız. ÖSO ile Rakka operasyonu yapılabilirdi. Obama yönetimi teklifimizi bir kenara koydu. Başka hesaplar olduğu belirgin. Suriye üzerinde başka bir vekalet gücü oluşturuluyor.

Obama yönetiminin hataları kaybedilen zaman süreçlerine baktığınızda Suriye'deki tablonun bu kadar karanlık hale gelmesinin nedenlerini burada aramanız gerekir.

DEAŞ başka coğrafyalarda da ortaya çıkmaya başlıyor. Obama yönetimini baştan beri bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle baş edemeyeceği yönünde eleştirdik. Obama yönetimi maalesef Trump'ı da ikna etti.

Biz baştan beri söyledik. Rakka operasyonunda YPG yer alırsa biz yokuz dedik. Suriye'nin kuzeyinden Türkiye'ye yönelik bir tehdit algılanırsa gereğini yaparız dedik. ABD'den Türkiye'nin güvenlik endişelerini giderecek adımları atacağız açıklaması geldi. İşbirliğine tabii ki açığız. ABD ile çalışmaya devam edeceğiz. ABD'nin bu konuda hata yaptığı çok açık."

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Meksika'da bir gazetecinin kulağını kestiler

SONRAKİ HABER

Şiraz'da patlama: En az 39 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...