İrlanda'nın ilk eşcinsel başbakanı Leo Varadkar olacak

İrlanda'nın ilk eşcinsel başbakanı Leo Varadkar olacak

İrlanda'da, eski başbakanın istifa etmesiyle iktidardaki Fine Gael Partisi, başkanlığa eşcinsel siyasetçi Leo Varadkar'ın getirildiğini duyurdu.

İrlanda'da, eski başbakanın istifa etmesiyle iktidardaki Fine Gael Partisi, başkanlığa Leo Varadkar'ın getirildiğini duyurdu. Leo Varadkar, koalisyon hükümetinin en büyük partisi merkez sağ Fine Gael'in liderliğinin yanı sıra, İrlanda'nın da ilk eşcinsel başbakanı olacak.

BBC Türkçe'nin haberine göre, 38 yaşındaki Varadkar aynı zamanda İrlanda'nın en genç başbakanı unvanına da sahip olacak.

Cuma günü oylama sonucunun açıklanmasıyla Varadkar 'onur duyduğunu' söyledi ve "Eğer benim seçilmemin gösterdiği tek bir şey varsa, o da bu Cumhuriyette önyargının kalmadığıdır" diye konuştu.

Yeni lider, İrlanda Meclisi üyeleri, senatörler, milletvekillerinden oluşan seçmen kurulu ile parti üyeleri ve yerel temsilcilerin oylarıyla belirlendi.

ÜLKEDE EŞCİNSELLİK 1993 YILINA KADAR SUÇTU

Varadkar oyların yüzde 60'ını alarak, rakibi İskân Bakanı Simon Coveney'i geride bıraktı. Yeni liderin Başbakanlık koltuğunu gelecek haftalarda, Enda Kenny'den devralması bekleniyor.

Varadkar, İrlanda'da 2015 yılında yapılan referandumla eşcinsel evliliğe onay verilmesiyle sonra eşcinsel olduğunu açıkladı.

İrlanda bir zamanlar Avrupa'nın en muhafazakâr ülkelerinden biri olarak görülüyordu ve eşcinsellik 1993 yılına kadar 'suç' sayılıyordu. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: BBC Türkçe

www.evrensel.net